ZDrogi.pl
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Photo by Erik Odiin on Unsplash

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

11 Października 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

W kontekście nadchodzących zmian w przepisach (i taryfikatorze mandatów) wiele mówi się o karaniu kierowców wysokimi grzywnami za popełnione wykroczenia. Nie każdy kierowca jednak pamięta, że może zostać ukarany również za przewożonych pasażerów. Są też sytuacje, w których podróżujące autem osoby mogą zostać ukarane indywidualnie.

Wyjaśniamy, kiedy może do tego dojść.

Przepisy Kodeksu wykroczeń dopuszczają możliwość ukarania mandatem nie tylko prowadzącego pojazdu, ale również pasażera lub pasażerów mu towarzyszących. Oczywiście przewożone pojazdem osoby nie mogą odpowiadać za większość wykroczeń drogowych, ale w świetle prawa również są uczestnikami ruchu. W związku z tym w pewnych okolicznościach mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

Najczęściej dochodzi do takiej sytuacji, gdy osoba podróżująca pojazdem nie zapnie pasów bezpieczeństwa. Do korzystania z nich zobowiązany jest zarówno kierowca, jak i wszystkie przewożone przez niego osoby niezależnie od zajmowanego przez nie miejsca w pojeździe.

W ustawie przewidziano zaledwie kilka wyjątków od tej reguły, należą do nich kobiety w widocznej ciąży czy osoby z odpowiednim orzeczeniem lekarskim. Warto przy tym pamiętać, że za niedopełnienie przez pasażera obowiązku zapięcia pasów odpowiada zarówno kierowca (nawet jeśli sam miał zapięte), jak i pasażer. Wysokość kary zależna jest od sytuacji:

  • Kierowca za naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa może otrzymać 100 zł mandatu i 2 punkty karne.

  • Kierowca za przewożenie pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa otrzymuje 100 zł mandatu i 4 punkty karne. Sam pasażer w tej sytuacji będzie musiał zapłacić 100 zł mandatu.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Kierowca chevroleta potrącił śmiertelnie 4-latka i uciekł

Śmiertelnie potrącił 4-latka i uciekł z miejsca wypadku - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Pasażer może odpowiadać za nietrzeźwego kierowcę

Kolejną sytuacją, w której pasażer może zostać ukarany, jest dopuszczenie do prowadzenia pojazdu osoby znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Jak głosi Art. 96 § 1 pkt 3 Kodeksu wykroczeń:

Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu, lub podobnie działającego środka podlega karze grzywny.

Podobnie wygląda sytuacja, w której dopuścimy za kierownicę:

  • osobę niemającą wymaganych uprawnień

  • wiedząc, że pojazd nie posiada wymaganych dokumentów dopuszczających go do ruchu

  • pomimo że pojazd nie jest wyposażony w wymagane przez prawo urządzenia i przyrządy

Wówczas pasażer może być pociągnięty do odpowiedzialności wtedy, gdy jest właścicielem lub użytkownikiem auta.

W przypadku jazdy bez uprawnień osoba kierująca zapłaci mandat w wysokości 500 zł, a zostanie ukarany mandatem 300 zł. Prowadzenie auta bez wymaganych dokumentów lub urządzeń wiąże się natomiast z karą od 50 do 200 zł.

Grzywna przewidziana przez Kodeks wykroczeń w takiej sytuacji może być znacznie wyższa od mandatu i wynieść nawet 5 tys. zł. Jeśli więc będąc właścicielem samochodu (lub tylko go wypożyczając), pozwolimy wsiąść za jego kierownicę nietrzeźwemu kierowcy, możemy ponieść poważne konsekwencje. Co ważne, ukarani zostaniemy nawet wtedy, jeśli kierowca nie doprowadził do żadnego zdarzenia drogowego.

Sytuacja komplikuje się, jeśli nietrzeźwy kierowca doprowadzi do wypadku. Wówczas pasażer może zostać częściowo obciążony finansowo za skutki zdarzenia, co oznacza znacznie wyższe koszty niż grzywna.

Jeśli pasażer sam ucierpi w zdarzeniu, dochodzi kwestia tzw. przyczynienia się poszkodowanego, czyli sytuacji, w której ubezpieczyciel obniża odszkodowanie z uwagi na zachowanie poszkodowanego, który świadomie wsiadł do samochodu z pijanym kierowcą. Ubezpieczyciel uznaje wówczas, że pasażer brał pod uwagę możliwe konsekwencje i w takim wypadku rekompensata może zostać pomniejszona nawet o kilkadziesiąt procent.

Zdarzają się sytuacje, w których pasażer ponosi winę za zdarzenie drogowe i zostaje uznany za sprawcę wypadku. Przykładem może być, np. zaciągnięcie przez pasażera hamulca ręcznego w trakcie jazdy.

Kolejną sytuacją, w której pasażer może zostać indywidualnie ukarany mandatem, jest zaśmiecanie lub zanieczyszczanie drogi. Wyrzucenie przez okno np. niedopałka czy butelki może skończyć się koniecznością zapłaty od 50 do 200 zł kary.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: mubi.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

Porady

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

Czytaj więcej >
Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >
Kontrola drogowa pijana pracowniczka szpitala

Porady

Opony - za co możemy zostać ukarani. Obalamy popularny mit

Czytaj więcej >