Cadillac
Źródło: Photo by Arie Wubben on Unsplash

Jeden koncern - różne znaczki - czyli jakie marki aut są powiązane?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Marca 2020

Poza koncernem VAG istnieje jeszcze kilka, które wspólnie władają prawie całym światem motoryzacji. Wiecie jakie?

Jak wiadomo, zgoda buduje - wielu producentów zatem zgodziło się na połączenie sił w celu opracowywania nowych modeli. Które marki zatem ze sobą powiązane? Jak bliska jest to kooperacja? Postaramy się zatem odpowiedzieć, uwzględniając wszystkie większe i dostępne na naszym rynku marki aut osobowych.

Logo Volkswagen

Grupa VAG - czyli jeden z najpopularniejszych koncernów w naszym kraju oraz jeden z trzech największych koncernów motoryzacyjnych. Grupa swoją wielkość zawdzięcza przede wszystkim ogromnemu portfolio produktów oraz szerokim zastosowaniem tych samych komponentów w jeszcze szerszej gamie modeli.

W skład koncernu wchodzą: Skoda, Seat, Volkswagen, Audi, Bugatti, Lamborghini, Bentley, Jetta oraz Porsche

Logo FCA PSA

FCAPSA (???) - wciąż nienazwany kolos powstały wskutek mariażu grup FCA oraz PSA. Grupa łączy w sobie marki z całego świata i na chwilę obecną współpraca pomiędzy producentami dopiero się zacieśnia. Większość aktualnie produkowanych modeli pochodzi z czasów sprzed połączenia koncernów. Dopiero przyszłe generacje zaczną unifikować modele. Pierwszą jaskółką zmian jest nowy Opel Corsa, powstały na płycie podłogowej Peugeota 208.

W skład koncernu wchodzą: Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Maserati, Citroen, DS, Jeep, Chrysler, Peugeot, Abarth, Dodge, SRT, RAM, Opel (oraz brytyjski Vauxhall)

Logo Toyota

Toyota - Kolejnym koncernem, który dominuje na naszych ulicach, jest Toyota. W tym wypadku ilość marek należących do grupy jest znacznie skromniejsza.

Na chwilę obecną jest to jedynie Toyota, Daihatsu, Lexus oraz Scion (marka powstała z myślą o USA - na naszych ulicach można spotkać pojedyncze sztuki)

Logo BMW

BMW - Bawarczycy również w swoim portfolio mają raptem trzy marki. Marka skupia się przede wszystkim na oferowaniu produktów luksusowych. Z Rollsem w portfolio musi iść im to świetnie.
BMW, Mini oraz Rolls&Royce

Daimler AG Logo

Daimler - również panowie ze Stuttgartu nie rozdrabniają się zbytnio. W ich portfolio znajdują się w zasadzie jedynie trzy marki - z czego jedna została ostatnio sprowadzona do bycia „ekskluzywną” wersją Mercedesów.
Mercedes, Smart, Maybach

Logo Renault Nissan Mitsubishi

Renault-Nissan-Mitsubishi
Kooperację tę opisujemy nie bez powodu po Mercedesie. Koncerny te bowiem blisko ze sobą współpracują w kwestiach silników i modeli sub- i kompaktowych.

W składzie mariażu znajdziemy: Renault, Nissana, Mitsubishi, Infinity, Ładę oraz Datsuna

Logo General Motors

General Motors - Amerykański kolos - do niedawna właściciel Opla. Aktualnie raczej nieobecny na naszym rynku.

W portfolio firmy znajdziemy marki takie jak: Buick, Chevrolet, Cadillac, GMC, Holden

Logo Hyundai

Hyundai - Koreańczycy przyzwyczaili nas do piorunująco szybkiego rozwoju swoich produktów. Jeszcze jakiś czas temu auta z Korei wzbudzały raczej uśmiech politowania. Fakt jeżdżenia Kią był powodem do wstydu. Dziś nikt, powiadam nikt, nie pogardziłby Stingerem na własność.

W skład portfolio wchodzą trzy marki - Genesis, Hyundai oraz Kia właśnie.

Logo Ford

Ford - chyba każdy z nas zna auta tej marki. Dla bardziej wybrednych Ford oferuje swoje modele ze znaczkiem Lincolna.

Marki: Ford oraz Lincoln.

Honda Logo

Honda - Japończycy chyba ogólnie nie są zbyt chętni do współpracy. W skład koncernu Hondy poza marką „matką” wchodzi jeszcze Acura. Nierzadko oferuje ona identyczne modele w wersji bardziej luksusowej.

Logo Tata Motors

Tata Motors - największa ciekawostka w zestawieniu. Niektórzy pamiętają jeszcze „najtańszy nowy samochód świata” - czyli Tatę Nano. Raczej nikt nie spodziewa się, że od tamtego czasu hindusi zakupili, m.in. Land Rovera i Jaguara.

W ofercie koncernu znajdziemy: Daewoo, Jaguar, Land Rover, Rang Rover, Tata

Geely Motors Logo

Geely Motors - Chińczycy jakiś czas temu zakupili Volvo. Od tamtej pory marka coraz lepiej radzi sobie na rynku.

Do portfolio niedawno dołączył legendarny Lotus. Marki: Volvo, Polestar i Lotus.

Mahindra Logo

Mahindra - indyjski koncern, do którego należy „popularny” Ssayngyong oraz mniej popularna Mahindra właśnie.
Marki: Ssayngyong, Mahindra.

Niezależni producenci - niewielu się ostało takich, którzy bez pomocy czy cięciu kosztów dają radę pozostać na rynku. Wśród nich możemy znaleźć:
Aston Martin, Tesla, Ferrari, Subaru, McLaren, Mazda.

Przypominam, że mówimy tu o markach względnie popularnych na naszym rynku.

Następny artykuł