Kia Optima
Źródło: Photo by bardia Hashemirad on Unsplash

Jaki kraj produkuje najlepsze auta? Czy da się jednoznacznie okreslić?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Marca 2020

W dobie globalizacji i współpracy między koncernami ciężko czasem stwierdzić z jakiego kraju pochodzi dany model. Zdarza się, że auto japońskiej marki produkowane jest w Niemczech.

Pytanie mocno kontrowersyjne. Wiele krajów ma w swoim portfolio więcej niż jedną markę.

Od lat w środowisku fanów motoryzacji możemy mówić o pewnych grupkach. Są wielbiciele "Japończyków" - bo przecież są niezawodne. Są fani "Niemców" bo nowoczesne i świetnie wykonane. Są też zwolennicy "włochów" i "francuzów" bo tylko oni projektują nietypowe i chwytające za serce auta.

Czy taki podział we współczesnej motoryzacji ma jeszcze sens?

Nie do końca. Oczywiście szkoły designu w różnych krajach wciąż się od siebie różnią i często już na pierwszy rzut oka wiemy, że patrzymy, np. na japońskie auto. Ale wygląd to tylko wierzchołek góry lodowej - wszak o tym, jak auto jest dobre nie świadczy jedynie jego wygląd. W dzisiejszych czasach koncerny motoryzacyjne mają oddziały rozsiane po całym świecie. Najlepszym przykładem niech będą centra projektowe marki Kia we Frankfurcie ( Niemcy ). Dodatkowo często marki z różnych krajów nawiązują między sobą współpracę, by opracować nowe modele.

Niedawno jednym z największych koncernów motoryzacyjnych w wyniku fuzji zostało FCAPSA ( wciąż nie znamy ostatecznej nazwy ). Koncern ten w swoim portfolio ma marki z Włoch, Francji, Niemiec i USA. Jakiej narodowości zatem będzie Insignia zbudowana na platformie 508 ? Do jakiego kraju przynależny będzie Jeep na płycie Fiata ?

Innym dużym koncernem jest niemiecki VAG. W swoim portfolio pochwalić się może markami z Niemiec, Hiszpanii, Czech, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Czy patrząc na Bentleya Bentayga czujemy, że ma niemiecko-włosko-brytyjskie korzenie? Nie bardzo. Bentley jest na wskroś brytyjski. Ale czy jest brytyjskim tworem? Nie do końca.

Czy da się zatem jednoznacznie określić jaki kraj tworzy najlepsze auta? Absolutnie!

Nawet gdyby się dało to wcale nie oznacza, że nie zdarzają się "wtopy". Oceniajmy więc auta jako konkretne modele i nie szufladkujmy ich. Jeśli staniemy kiedyś przed wyborem Opla lub Peugeota to nie zakładajmy, że Niemiec będzie solidniejszy "bo jest Niemcem". Pod blachą może być on tym samym autem co "wadliwy" francuz.

W globalnej motoryzacji nastąpiła pewna era unifikacji - koncerny wymieniają się technologiami lub łączą. O tożsamości marki coraz częściej decyduje jedynie design. W tym wszystkim jest jednak pewien kraj, który jeszcze kilka lat temu nawet nie znalazłby się na liście krajów, które produkują dobre auta.

Korea południowa.

Jeszcze dwadzieścia lat temu Accenty budziły uśmiech politowania. Dziś Kia Stinger przyćmiewa dwukrotnie droższe auta. Koreańczycy w niesamowitym tempie poprawiają jakość swoich produktów, technologie i stylistykę. Jakiś czas temu ich jedynym atutem była cena.

Dziś nie są tańsze od konkurencji... za to często bywają lepsze

Następny artykuł