Stacja benzynowa
Źródło: Photo by Ashlee Attebery on Unsplash

Jak zmniejszyć spalanie? Podpowiadamy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Marca 2020

Niezależnie od tego czy masz auto w benzynie, na gazie czy diesla. Poniższe wskazówki na pewno pomogą Ci zaoszczędzić na stacjach benzynowych.

Powoli zbliżamy się chyba do czasów, gdy samochody ładowane będą jedynie z gniazdka.

Na razie jednak nadal jeszcze poruszamy się autami, które spalają benzynę lub olej. A to nie są tanie rzeczy...Co więc możemy zrobić, by rzadziej odwiedzać stację? Poniżej kilka propozycji:

 1. Eco driving - jego elementy pojawiają się już podczas egzaminu na prawo jazdy. Przede wszystkim starajmy się jeździć płynnie, unikając nagłego ruszania spod świateł i nagłego hamowania. Hamujmy silnikiem, redukując bieg na niższy dojeżdżając do świateł lub a przy rozpędzaniu nie wkręcajmy silnika zbyt wysoko. Oczywiście silnik podczas postojów dłuższych niż 10 sekund powinien być gaszony ( jeśli mamy starsze auto liczmy 20 sekund ). Teoterycznie stosując się do zasad eco drivingu jesteśmy w stanie zmniejszyć spalanie do 35% oraz oszczędzamy, np. hamulce. Niektóre elementy z kolei, np. rozrusznik, mogą mieć cięższe życie.

 2. Sprawdź ciśnienie w oponach - Odpowiednie ciśnienie w oponach ma duży wpływ nie bezpieczeństwo jazdy oraz zużycie paliwa. Za niski poziom ciśnienia skutkuje zwiększeniem zapotrzebowania na paliwo, obniżeniem bezpieczeństwa i skraca żywotność ogumienia.
  Zbyt wysokie ciśnienie też nie jest wskazane z uwagi na znaczne pogorszenie komfortu podróżowania i zmianę właściwości jezdnych.

 3. Planuj podróż - jak wspominaliśmy należy w trakcie jazdy zadbać o jej płynność. Unikajmy więc trasy przez miasto i miejsc, gdzie mogą występować korki. Lepiej wybrać dłuższą trasę, ale pokonać ją ze stałą prędkością. Starajmy się też unikać krótkich pokonywania krótkich odcinków autem - zimny silnik spala bowiem więcej paliwa.

 4. Rozważ zakup opon o zmniejszonych oporach toczenia. Pamiętaj też, że węższa opona stawia też mniejszy opór powietrza. Około 25% spalanego paliwa zużywane jest właśnie do pokonania oporów.

 5. Przejrzyj bagażnik, schowki
  Wożenie niepotrzebnych przedmiotów w aucie nie wpływa znacznie na wysokość spalania. Jeśli jednak jeździmy autem często to nawet dodatkowe 0,01 l/100 km, jeśli pokonujemy, np. 15 000 kilometrów w roku daje nam 150 litrów niepotrzebnie spalonego paliwa. To ponad 700 złotych - starczyłoby na prezenty świąteczne.

 6. Ogranicz zużycie prądu
  Każde urządzenie na pokładzie auta, pobierające prąd pośrednio wpływa też na zużycie paliwa. Jeśli słuchamy głośno muzyki, mamy włączoną klimatyzację, masaż i jeszcze ładujemy telefon możemy spodziewać się zauważalnego podniesienia średniego zużycia. Sama tylko klimatyzacja potrafi dorzucić 1 l/100 km.


Powyższe sposoby są w miarę bezproblemowym rozwiązaniem na mniejsze spalanie. Nie wymagają większych kompromisów i można zastosować je niemal w każdym aucie. Nawet elektrycznym.

Następny artykuł