Toyota Highlander
Źródło: Photo by Clément M. on Unsplash

Jak zadbać o auto po zimie? Radzimy jak przygotować auto na ciepłe dni

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Marca 2020

Zimą auto dostaje solidnie w kość. Jak zatem zadbać by na wiosnę wróciło do siebie i dzielnie nam służyło dalej? Doradzamy.

Zima powoli odpuszcza - szanse, że na drogach zastanie nas śnieg ( lub, co gorsza,sól ) są coraz niższe.

Powoli robi się cieplej - nadchodzi moment na wymianę opon na letnie.

Czy zatem po wymianie ogumienia możemy uznać auto za gotowe to sezonu ?

Absolutnie! Po zimie, w różnych zakamarkach auta może znaleźć się sól - wszyscy wiemy do czego może to doprowadzić. W naszym kraju nawet najbardziej zadbane technicznie auta muszą zmagać się z "rudą". Nie tylko negatywnie wpływa ona na wygląd auta, ale również może wpływać na bezpieczeństwo. Dlatego najlepiej po sezonie "sypania soli" dokładnie umyć podwozie auta. Najlepiej oczywiście zlecić to profesjonalnej firmie. Jeśli mamy czas i warunki możemy zrobić to sami.

Ważne! Jeśli używamy do czyszczenia środków chemicznych powinniśmy robić to w odpowiednim miejscu. W innym razie może grozić nam mandat.

Mycie podwozia i nadwozia to też doskonały moment na zweryfikowanie stanu lakieru. W zimie, gdy auto często oglądamy rankiem lub popołudniem, gdy jest ciemno, możemy nie dostrzec nowych rys i ubytków lakieru. Jeśli znajdziemy uszkodzenia, potraktujmy je specjalnym płynem lub pastą do usuwania rys, a później nawoskujmy auto.

Co mniej oczywiste - warto porządnie odkurzyć wnętrze i pozbyć się kurzu z deski rozdzielczej i innych elementów. Intensywna praca dmuchawy, szczelnie zamknięte okna, często zamknięty obieg powietrza - wszystko to negatywnie wpływa na stan powietrza wewnątrz auta. Warto zatem porządnie je posprzątać, a następnie wywietrzyć. Wietrzenie pozwoli "wymienić" powietrze wewnątrz samochodu oraz, przede wszystkim, usunąć resztki chemii użytej do sprzątania.

Takie działania sprawią, że auto będzie w lepszej kondycji i posłuży nam, po prostu dłużej. Nie zapominajmy również, że w czystym aucie czujemy się po prostu lepiej. Dodatkowo czyste i nawoskowane auto wygląda po prostu estetycznie.

Pięknie lśniące w promieniach wiosennego słońca auto udowodni nam, że było warto poświęcić mu te kilka godzin.

Następny artykuł