Izera - koncepty aut
Źródło: Izera Materiały Prasowe

Oto polski elektryk - Izera. Co wiemy na temat nowej marki samochodów?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
29 Lipca 2020

Izera - pod taką marką występować będą modele polskiego producenta. Od 28 lipca o pierwszym polskim elektryku z prawdziwego zdarzenia wiemy nieco więcej niż dotychczas... ale wciąż niewiele. Podsumowujemy informacje, które zdradzono podczas prezentacji konceptów nowej polskiej marki samochodów elektrycznych.

Istniejąca od 2016 roku spółka Electromobility Poland, która została powołana do życia przez kontrolowane przez rząd koncerny energetyczne, zaprezentowała w końcu nazwę i logo nowej polskiej marki samochodów elektrycznych.
Co więcej, pokazano również dwa pierwsze modele (konkretniej koncepty modeli), które mają trafić do produkcji w 2023 roku.

Od 28 lipca o pierwszym polskim elektryku z prawdziwego zdarzenia wiemy nieco więcej niż dotychczas... ale wciąż niewiele.

Izera - pod taką marką występować będą modele polskiego producenta.

Osobiście przyznam, że nazwa pozytywnie mnie zaskoczyła. Ostatnio panuje moda na odgrzewanie „kultowych” nazw. Mamy też tendencję do odwoływania się do historii. Miło więc, że nowy elektryk nie jest maluchem, mikrusem, ogarem, husarzem, Wisłą, czy innym Grunwaldem.

Figle w aucie - Czy grozi za nie mandat? Wbrew pozorom to nie takie oczywisteFigle w aucie - Czy grozi za nie mandat? Wbrew pozorom to nie takie oczywisteCzytaj dalej

Nazwa pochodzi od rzeki Izery, jednej z dopływów Łaby - płynącej przez Polskę i Czechy. Nazwa ma mieć to także symboliczne znaczenie - projekt również ma być międzynarodowy i łączyć. Do nazwy od razu też dołączyło logo, które ciągle, jeśli się nie przyjrzymy, przywodzi na myśl Renault.

Izera SUVIzera SUV
Izera Materiały Prasowe

Izera - Co wiemy o projekcie?

- Wiemy, jak MOGĄ wyglądać pierwsze modele marki. 28 lipca zaprezentowano koncepty samochodów - wersje produkcyjne nie powinny (ale mogą) się znacznie od nich różnić. A! I SUV jest jedynie wydmuszką bez wnętrza i napędu.
- Znamy nazwę i logo
- Znamy teoretyczne założenia techniczne. Zasięg około 400 km, przyśpieszenie 0-100 poniżej 8 sekund. Napęd na przód lub cztery koła oraz dwie pojemności akumulatorów do wyboru.
- Auto ma być tanie, choć wyglądać ma prestiżowo. (główną konkurencją będzie zatem Passat B5 - również tani, ale prestiżowy )
- Samochodów nie będzie można kupić. Będą one dostępne w systemie ratalnym. W kwocie raty ma być ujęty również koszt ładowania.
- Nowa marka dostępna będzie online. Nie planowane jest budowanie sieci dilerskiej. Jeśli salony powstaną, będą nieliczne.

Izera - Koncepty autIzera - Koncepty aut
Izera Materiały Prasowe

Izera - Czego jednak nie wiemy?

- Na jakiej platformie auto powstanie? Brane pod uwagę są dwie, ale decyzje wciąż nie zapadły. Wybór platformy może mieć też znaczny wpływ na ostateczny wygląd auta.
- Nie ma fabryki, a firma nie kupiła jeszcze nawet działki pod jej budowę.
- Auto nie będzie tak polskie, jak początkowo zakładano. Prezes Electromobility Poland przyznał, że przeszacowano możliwości lokalnych producentów. Firma, aby ruszyć z produkcją, musi więc zdać się na zagranicznych specjalistów. W przyszłości udział krajowych komponentów ma być sukcesywnie zwiększany.

Izera SUVIzera SUV
Izera Materiały Prasowe

Dzisiaj grzeje:

1. Wielkie kontrole policyjne na weselach? Poznaliśmy prawdę, nikt o niej głośno nie mówił
2. Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycie
3. Jedno ziarenko może zabić. 4-latek trafił do szpitala z silnym zatruciem

Integratorem technicznym projektu została niemiecka firma EDAG Engineering, która współpracuje z wieloma liczącymi się na świecie producentami aut. Za projekt nowych aut odpowiada włoska firma Torino Design, a konsultantem projektu jest Tadeusz Jelec, który przez wiele lat współpracował przy projektach aut marki Jaguar.

Izera hatchbackIzera hatchback
Izera Materiały Prasowe

Auta mają być wyposażone we wszystkie systemy bezpieczeństwa, które będą rynkowym standardem w 2023 roku.

Gdzie auta mają powstawać? Wiadomo, że na Południu Polski, choć spółka nie zakupiła jeszcze działki pod budowę fabryki. Śląsk wydaje się najrozsądniejszą opcją pod względem logistycznym, co ma ułatwić realizację budżetowego charakteru przedsięwzięcia.

Izera - Tak więc na razie wiemy, jak nazywa się marka i, że przygotowano dwa ładne prototypy...

Izera wnętrzeIzera wnętrze
Izera Materiały Prasowe

Na premierze nie było jedna widać nikogo z rządu. W sieci zrodziły się domysły - Czy to oznacza, że polski elektryk stał się już biznesem, a nie polityczną zagrywką, czy może projekt stracił poparcie władzy?

Polecamy obejrzeć niezawodnego Zacharego Zawadzkiego:

Zobacz także:

1. Anna Lewandowska trzeci raz zostanie mamą? Jej słowa nie pozostawiają wątpliwości, wszystko już jasne
2. Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetle
3. Kierowco, uważaj. Nowa metoda złodziei samochodów. Czy można się przed nią obronić?
4. Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakuje
5. Koszmarny wypadek. Ten kierowca zbyt dosłownie wziął słowa na rondzie prosto
6. Gdzie za OC zapłacisz najwięcej? Zdradzamy, gdzie szczególnie warto porównywać oferty
7. 1200 zł dla prawie 60 tys. Polek. Niewiele osób wie, że po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł