ZDrogi.pl
GITD

GITD

Inspektorzy wkraczają do zorganizowanej akcji. Przewoźnicy i kierowcy muszą mieć na baczności

7 Września 2021

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego jest równoznaczny ze zwiększoną liczbą kontroli autobusów oraz pojazdów przeznaczonych do przewozu uczniów. Zarówno inspektorzy, jak i policjanci podkreślają, że poprawienie bezpieczeństwa na drodze to podstawowe założenie prowadzonej akcji.

Rokrocznie, wraz z nadejściem września na polskich drogach dochodzi do wzmożonych kontroli autobusów szkolnych.

Słynna akcja „Bezpieczna droga do szkoły” ma na celu znaczne poprawienie bezpieczeństwa uczniów, a co za tym idzie zapewnienie dzieciom i młodzieży dojazdu do szkół w należy sposób.

- Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest priorytetem Rządu. Inspekcja podejmuje działania, które mają ograniczyć przypadki przewozu dzieci niesprawnymi i niebezpiecznymi pojazdami, ale mają one też uświadomić przewoźnikom jak ważne jest bezpieczeństwo, na jakie aspekty należy zwracać uwagę – przekazał Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister Infrastruktury zaznacza, że chce, by każdy autobus w kraju był w należytym stanie technicznym.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Inspektorzy oprócz kontroli stanu technicznego pojazdu będą przeprowadzać wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierowców oraz przewoźników.

GITD

Wszelkie kontrole są prowadzone w takich godzinach, jak i miejscach, by nie utrudniać, a co za tym idzie nie opóźniać uczniom dojazdu do szkół.

- We wrześniu 2020 roku inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali 1346 autobusów szkolnych. Kontrole zakończyły się w 78 przypadkach zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych, z tego w 33 przypadkach pojazdy były w tak złym stanie, że nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. Liczba stwierdzonych wówczas nieprawidłowości była niższa niż rok wcześniej – powiedział Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.


Szef GITD podkreślił, że ma nadzieję, że ten rok będzie zdecydowanie lepszy i inspektorzy odnotują zdecydowanie mniej przypadków krytycznych nadużyć.

– 1 września, na Podlasiu było skontrolowanych 6 autobusów, w 3 przypadkach zostały zatrzymane dowody rejestracyjne i wydane zakazy dalszej jazdy. To były usterki poważne w postaci m.in. wycieków płynów eksploatacyjnych, niesprawnych układów hamulcowych. W jednym przypadku wyciekający olej z silnika był zbierany do plastikowej butelki pod pojazdem – przekazał Alvin Gajadhur, nawiązując do tegorocznej ogólnopolskiej akcji.

GITD informuje, że zarówno dyrektorzy, jak i rodzice mogą zwrócić się do Inspekcji z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli autobusu. W praktyce oznacza to kontrolę stanu technicznego pojazdu, jak i trzeźwości kierowcy.

W tym celu można skontaktować się z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w zależności od miejsca zamieszkania.

Źródło: Generalne Inspekcja Transportu Drogowego

Zobacz co wiesz o polskiej motoryzacji

Pytanie 1 z 10

W którym roku rozpoczęto produkcję seryjną Poloneza?

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl


Piotr Dutka

Motoryzacja interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie musclecary również powodują u mnie szybsze bicie serca.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Policja poszukuje złodzieja paliwa. Trzykrotnie zatankował i nie zapłacił

Aktualności

Policja poszukuje tego mężczyzny. Popełnił przestępstwo

Czytaj więcej >

Aktualności

41-letni motocyklista zaatakował rowerzystę maczetą. Poszkodowany stracił dłoń

Czytaj więcej >

Aktualności

Strażak otrzymał wezwanie do wypadku. Gdy zobaczył ofiarę jego serce zamarło

Czytaj więcej >

Aktualności

Egzaminy na prawo jazdy będą zdecydowanie droższe? Przyszłe opłaty będą dużo wyższe

Czytaj więcej >
18-latek zaatakował przechodnia nożem, bo zwrócił mu uwagę

Aktualności

Zwrócił 18-latkowi uwagę, aby nie kopał samochodów. Otrzymał pięć ciosów nożem

Czytaj więcej >
Artur szpilka popełnił trzy wykroczenia. Pochwalił się tym w sieci

Aktualności

Artur Szpilka zamieścił nagranie w sieci. Popełnił przynajmniej trzy wykroczenia

Czytaj więcej >