ZDrogi.pl
Orlen Team

Formuła 1

Innowacyjny pomysł furtką dla Roberta Kubicy? Polak otrzyma szansę w Formule 1?

22 Września 2021

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Czy Robert Kubica pozostanie w Formule 1? To pytanie coraz częściej zadają sobie polscy fani Królowej Motorsportu. Okazuje się, że kierowca z Krakowa może mieć możliwość ścigania się na najwyższym poziomie. Musi zostać spełniony jeden podstawowy warunek.

O rozszerzeniu stawki w Formule 1 mówi się od bardzo dawna. Już kilkanaście lat temu, snuto ambitne plany, które miały dodać możliwość dodania przez zespoły dodatkowego bolidu.

Aktualnie można usłyszeć opinie, że pomysł zmodyfikowania liczby startujących kierowców, nie byłby taki zły. Jednym ze zwolenników takiego rozwiązania jest szef teamu Mercedes, Toto Wolff, który w stanowczym tonie wypowiada się o ewentualnej zmianie.

- Moglibyśmy używać trzeciego bolidu, do którego trafialiby debiutanci. Dzięki temu stawka F1 rozszerzyłaby się do 30 samochodów - zaproponował podczas rozmowy w stacji RTL.

Takowe rozwiązanie, byłoby ogromną szansą dla Roberta Kubicy, który mógłby zrealizować swój cel, jakim jest całkowity powrót do Królowej Motorsportu.

W obecnym sezonie Polak zaliczył dwa starty, ponieważ niedysponowany był Kimi Raikkonen (koronawirus). Ostatnie Grand Prix Włoch było dla Kubicy 99 startem w Formule 1.

Wielu ekspertów zastanawia się, czy doświadczony Krakowianin będzie w stanie przekroczyć magiczną barierę 100 wyścigów. Sam zainteresowany komentuje tę kwestię w następujących słowach.

- Nigdy nie mów nigdy - stwierdził krótko, lecz dosadnie aktualny rezerwowy kierowca Alfy Romeo.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Warto zaznaczyć, że pomysł z poszerzeniem stawi nie wypalił, w głównej mierze przez problemy finansowe. Aktualnie, najbogatsze zespoły obracają sporą ilością gotówki i byłyby w stanie wystawić dodatkowy bolid.

Możliwość wystawienia do rywalizacji dodatkowego bolidu dałoby możliwość powiększenia aktualnych budżetów, co byłoby na rękę wszystkim zainteresowanym zespołom.

LORD Drogowy

Szukał śmierci na ruchliwej drodze. Jechał prosto na innego kierowcę - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Takowe rozwiązanie byłoby jednak przeznaczone w głównej mierze dla młodych, utalentowanych kierowców, którzy pomimo ogromnego talentu nie mają szans na angaż w Królowej Motorsportu.

Aktualnie w świecie F1 występuje pewnego rodzaju patologia, objawiająca się faktem, że jedni z najlepszych juniorów muszą szukać szczęścia poza Formułą. Z kolei mniej utalentowani kierowcy trafiają do elity, ponieważ wnoszą do swoich ekip bogatych sponsorów.

- Musimy się upewnić, że utalentowani młodzi kierowcy będą mieć możliwość jazdy w F1. Zawsze byłem za tym, aby młodzież dostawała obowiązkowe występy w piątkowych treningach albo okazjonalne starty w wyścigach F1. Debiutanci mogliby zdobywać punkty do klasyfikacji konstruktorów - argumentuje swój pomysł Wolff.

Mimo wszystko, w Formule 1, w której startowałoby aż 30 bolidów, szanse na angaż Roberta Kubicy znacząco by wzrosły. Bogaty sponsor w postaci Orlenu to jedna z głównych kart przetargowych polskiego kierowcy.

Wiele wskazuje jednak na to, że rewolucyjny pomysł zostanie szybko odrzucony.

- Nie możemy tak po prostu zwiększyć liczby bolidów do 30. To nie zadziała - ocenił Jost Capito, szef Williamsa. W jego opinii jedynie najbogatsze zespoły byłyby w stanie wystawić na start dodatkowe bolidy. Dla reszty stawki, takie rozwiązanie byłoby niezwykle kosztowne.

Myślisz, że znasz się na motoryzacji? Te pytania zweryfikują twoją wiedzę

Pytanie 1 z 10

Polski Fiat 126p to inaczej?

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Sportowefakty.pl

Piotr DutkaAutor

Motoryzacja interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie muscle cary również powodują u mnie szybsze bicie serca. Z wykształcenia Politolog. Aktualnie studiuje zarządzanie w Sporcie na Uniwersytecie Jagiellońskim. W szeroko pojętym pojęciu motoryzacji interesuje się motorsportem oraz nowoczesnymi technologiami

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Adam Kornacki rywalizuje z influencerami. Rusza „Super Jazda”!

Motorsport

Adam Kornacki rywalizuje z influencerami. Rusza „Super Jazda”!

Czytaj więcej >

Motorsport

Audi czy Porsche? Który z zespołów już wkrótce zobaczymy w Formule 1?

Czytaj więcej >

Motorsport

Volkswagen wjedzie do Formuły 1? Mercedes jest gotów wesprzeć starania koncernu

Czytaj więcej >

Motorsport

Robert Kubica zastąpi wielokrotnego mistrza świata? Jest realna szansa na kontrakt w F1

Czytaj więcej >
Tragiczny wypadek podczas Rajdu Śląska. Zginęła Pilotka. Zawody przerwano

Motorsport

Tragiczny wypadek podczas Rajdu Śląska. Przęsło wbiło się w szybę, zginęła pilotka - Wideo

Czytaj więcej >

Motorsport

Wyjątkowa okazja dla fanów Formuły 1. Były bolid Kimiego Raikkonena trafił na sprzedaż

Czytaj więcej >