Fotoradary na Poniatowskiego -Jest zgoda konserwatora
Źródło: Google StreetView

Sześć fotoradarów na jednym moście. Kierowcy będą niepocieszeni

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
28 Grudnia 2020

Fotoradary pojawią się na moście Poniatowskiego w Warszawie - to już pewne. Będzie ich aż sześć! Będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich korzystających z przeprawy. Na urządzenia i ich montaż miasto wyda niemal 2 mln złotych.

Stołeczny ratusz rozstrzygnął przetarg na zakup i montaż sześciu fotoradarów, które staną na moście Poniatowskiego. Urządzenia powinny rozpocząć pracę wiosną 2021 roku - tak przynajmniej wynika z informacji udzielonej przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

„Spełniamy obietnice i poprawiamy bezpieczeństwo ruchu w Warszawie. Rozstrzygnęliśmy przetarg na zakup i montaż sześciu fotoradarów na moście Poniatowskiego. Urządzenia powinny stanąć tam wiosną. Zastąpią tymczasowe rozwiązanie - patrole policji drogowej opłacane przez miasto od 2019 roku” - napisał na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Fotoradary pojawią się na moście Poniatowskiego - to już pewne!

Firma Lifor z Bytomia dostarczy i zamontuje sześć fotoradarów na moście Poniatowskiego. Wartość przetargu to 1 mln 826 tys. zł.

Miasto podkreśla, że z mostu Poniatowskiego codziennie korzystają tysiące warszawiaków - zarówno kierowcy, jak i piesi oraz rowerzyści. Niestety ci pierwsi często ulegają pokusie i wykorzystują długi, prosty odcinek drogi z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, do rozwijania prędkości znacznie większych niż dozwolone 50 km/h (a miejscami nawet 40 km/h).

Chciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoChciał pomóc kierowcy BMW wyciągnąć auto z rowu. Skończyło się tragicznie - WideoCzytaj dalej

Zobacz także: Na oczach matki ukradł auto z dzieckiem w środku. Nagle wrócił się i zaczął jej grozić policją

Fotoradary wygrały z odcinkowym pomiarem prędkości. Miasto nie miał wyjścia

Ofertę przetargową złożył tylko jeden chętny - bytomska firma Lifor. Ratusz, po przeanalizowaniu opiewającej na 1 mln 826 tys. zł propozycji, uznał, że jest satysfakcjonująca i nie ma potrzeby szukania dalej.

Po zamontowaniu fotoradary zostaną przekazane do obsługi Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego w ramach systemu CANARD. Urządzenia zostaną ulokowane w taki sposób, że po trzy znajdą się po północnej i południowej stronie mostu. Fotoradary staną w pobliżu wieżyc i przystanków tramwajowych od strony lewobrzeżnej - na ich instalację otrzymano już zgodę konserwatora zabytków.

Pierwotnie planowano wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości. Zrezygnowano z tego rozwiązania, ponieważ za pierwszym razem nie wpłynęła żadna oferta, a za drugim zgłosiła się tylko jedna firma, która realizację inwestycji wyceniła na blisko 5 mln zł. Ratusz planował wydać trzykrotnie mniej na ten cel.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Nietrzeźwy mężczyzna ukradł auto spod sklepu. Wylądował w rowieNietrzeźwy mężczyzna ukradł auto spod sklepu. Wylądował w rowieCzytaj dalej

Następny artykuł