Fotoradar na S8
Źródło: Google StreetView

Superradar na S8 zrobi zdjęcie nawet „jadącym na zderzaku". Nowy bat na kierowców?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
12 Sierpnia 2020

Fotoradar Integra 3D+ został zainstalowany na trasie S8 w Warszawie. W ciągu raptem 4 godzin wykrył 4400 wykroczeń! Integra 3D+ potrafi wykrywać aż 16 różnych rodzajów wykroczeń, ze 100 proc. identyfikacją pojazdu.

W ubiegłym roku fotoradary podlegające wykonały kierowcom ponad 1,6 mln zdjęć - w związku z czym wystawiono ponad 1,3 mln wezwań oraz 717 tys. mandatów.
I to wszystko przy wykorzystaniu sprzętu, który na tle najnowocześniejszych światowych trendów jest, delikatnie ujmując, mocno przestarzały.

Fotoradar z Rosji - W ramach testów zainstalowano na strasie S8 w Warszawie radar Integra 3D+.

W czasie czterogodzinnych testów urządzenie zarejestrowało 4400 kierujących (!), którzy nie stosowali się do przepisów ruchu drogowego. Spośród nich aż w 4077 przypadkach chodziło o niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Wideo - Jak otworzyć policyjną blokadę z koła za pomocą długopisu. Jest to zdecydowanie prostsze niż Ci się wydajeWideo - Jak otworzyć policyjną blokadę z koła za pomocą długopisu. Jest to zdecydowanie prostsze niż Ci się wydajeCzytaj dalej

Jak informuje „Dziennik.pl” - dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji - Integra 3D+ potrafi wykrywać aż 16 różnych rodzajów wykroczeń, ze 100 proc. identyfikacją pojazdu.

Nie są to jedynie przekroczenia prędkości, ale również jazda po bus pasie, pod prąd, po chodniku czy poboczu. Ponadto urządzenie można skonfigurować w taki sposób, aby wykrywało naruszenia zakazu ruchu ciężarówek.
W przypadku „jazdy na zderzaku” - radar prowadzi pomiary odległości zarówno według kryterium czasu, jak i odległości mierzonej w metrach. Rosyjskie superurządzenie rejestruje ruch nawet 32 pojazdów jednocześnie.

Możliwości sprzętu znacząco przekraczają wymagania polskiego Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym CANARD, który oczekuje, aby urządzenia rejestrowały jedynie dwa typy wykroczenia: przekroczenie prędkości i przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Fotoradar Integra 3D+ może być instalowany w radiowozach. Jego najnowsza wersja pozwala prowadzić pomiary nawet wówczas, gdy znajduje się w ruchu.

W tym przypadku pirat drogowy nie miałby więc możliwości odwołania się od mandatu, wskazując, że nagranie czy zdjęcie prezentuje prędkość radiowozu, a nie rejestrowanego pojazdu.
Radar pozwala również na rozpoznawanie numerów rejestracyjnych. W teorii załoga radiowozu z fotoradarem Integra 3D+ na pokładzie nie musiałaby nawet zatrzymywać kierowców.

Dane o wykroczeniach mogłyby być przekazywane załodze innego patrolu, który mógłby czekać na piratów np. na bramkach poboru opłat.

Zobacz także:

1. Wideo - Wybuch w Bejrucie nagrany z jadącego auta. Fala uderzeniowa zniszczyła BMW
2. Rekordowa kontrola policji. Ten kierowca dostał 21 punktów karnych i gigantyczny mandat. Nietypowa przyczyna szaleńczego rajdu
3. Wideo - Spektakularny wypadek trzech motocyklistów. Motocykl dosłownie wystrzelił w powietrze
4. Simon Cowell ma złamany kręgosłup . Koszmarny wypadek jurora „Idola” i „X Factor”
5. Koszmarny wypadek z udziałem nastolatka. Kompletnie pijany kierowca potrącił go na oczach jego matki
6. Wideo - Przerażający wypadek z Łodzi. Kompletnie pijany motocyklista zabił swojego kolegę

Następny artykuł