Ferrari Lamborghini
Źródło: Photo by Nick Fewings on Unsplash

Ferrari czy Lamborghini? Na którą markę postawić?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Marca 2020

Załóżmy, że mamy kilkadziesiąt milionów na koncie i chcemy kupić auto, które ogłosi wszystkim dookoła, że mamy pieniądze. Co lepiej będzie wybrać? Ferrari czy Lambo?

Zacznijmy od tego, że losy obu marek od samego początku są w pewnym stopniu ze sobą związane. Pierwsze na świat przyszło Ferrari - w 1947 roku produkując swoje pierwsze auto.

Jednym z klientów Ferrari był Ferruccio Lamborghini - właściciel przedsiębiorstwa produkującego ciągniki. Nie był jednak do końca zadowolony ze swojego nowego auta i zasugerował Enzo Ferrari'emu kilka poprawek,których powinien dokonać w swoich autach. Ten rzekomo zaproponował, by Ferruccio lepiej zajął się produkcją ciągników.

Ambicja sprawiła, że Lamborghini postanowił udowodnić, że wie, co mówi - rozpoczął więc prace nad swoim pierwszym samochodem sportowym.

Lamborghini 350 GTV z miejsca stało się hitem i utarło nosa Ferrari. W tym momencie rozpoczęła się odwieczna rywalizacja, która trwa po dziś dzień. Mawia się, że jeśli chcesz być kimś, kupujesz Lamborghini, jeśli jesteś kimś, kupujesz Ferrari. Ile w tym prawdy? Nie wiemy, ale chcielibyśmy wiedzieć.

Design współczesnych "Lambo" jest zdecydowanie bardziej ostentacyjny - jest to coś, co może nam pasować, lub nie. Jest to jeden z elementów, który decyduje o tym, do którego salonu się udamy. Ferrari, z drugiej strony,zawsze stawiało na oszczędność w formie. Na palcach jednej ręki możemy policzyć modele z gigantycznymi spojlerami. Większość rozwiązań aerodynamicznych jest dyskretna i przede wszystkim ma nie burzyć formy,którą zaprojektowali designerzy.

W kwestii parametrów i cen... nie specjalnie mamy nad czym się zastanawiać. Modele obu marek są drogie. To oczywiste. Jeśli jednak rozważamy wybór auta za kilka milionów to cena gra drugorzędne znaczenie. Osiągi zaś zazwyczaj są bardzo zbliżone -kwestia kilku km/h prędkości maksymalnej lub dziesiątych części sekundy w sprincie do setki, nie są czymś, co jesteśmy w stanie zauważyć ( ani wykorzystać ) w codziennym życiu.

Na co lepiej postawić? Jeśli już nas stać na auto z tak wysokiej półki możemy kupić dowolne auto. I tak na ulicy będziemy wzbudzać niemałe zainteresowanie.

Następny artykuł