ZDrogi.pl
Prawo jazdy

Pixabay

Egzaminy na prawo jazdy będą zdecydowanie droższe? Przyszłe opłaty będą dużo wyższe

20 Września 2021

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Nie mamy zbyt dobrych wiadomości dla osób, które w najbliższych latach będą chciały uzyskać uprawnienia do kierowania. Wszystko wskazuje na to, że zarówno egzamin praktyczny, jak i teoretyczny będą zdecydowanie droższe. Jakich cen można się spodziewać i co jest odpowiedzialne za taki stan rzeczy.

Prawo jazdy to najważniejszy dokument każdego kierowcy. Jego uzyskanie wiąże się z otrzymaniem możliwości kierowania pojazdami. Jak się okazuje, już za niedługo, możliwość wyrobienia sobie tego dokumentu będzie zdecydowanie droższa.

Za taki stan rzeczy jest odpowiedzialny jeden, zasadniczy czynnik. Jak się okazuje, WORD-y generują coraz większe straty, które w realny sposób wpływają na funkcjonowanie ośrodków.

Jak się okazuje, wszelkie dziury budżetowe chcą łatać Marszałkowie województw, którzy wpadli na pewien interesujący pomysł. Straty mają pokryć osoby, ubiegające się o prawo jazdy. 

W praktyce oznacza to, że już niedługo będziemy mogli zaobserwować gwałtowny wzrost cen, zarówno za egzamin praktyczny, jak i teoretyczny.

Według oficjalnych statystyk, straty generowane przez WORD-y w 2019 roku wynosiły 10 milionów złotych. W 2020 roku zaobserwowano tendencję wzrostową, która uformowała straty na poziomie 40 milionów złotych.

Warto podkreślić, że WORD-y muszą liczyć się ze wzrostem cen paliw, presją pracowników odnośnie do płacy, a także utrzymaniem całej floty egzaminacyjnej.

Na potencjalne podniesienie cen ma wpływ również podniesienie przez rząd płacy minimalnej. Od 2022 roku, ma ona wynosić 3010 złotych.

Marszałkowie podkreślają, że najlepszym rozwiązaniem, będzie obarczenie zdecydowanie wyższymi opłatami kandydatów na kierowców.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Warto zaznaczyć, że aktualne opłaty za egzaminy wyglądają następująco. 140 złotych za egzamin praktyczny oraz 30 złotych za teorię.

Według planu przedstawionego przez  Zarząd Związku Województw RP, egzamin teoretyczny miałby kosztować aż  0,75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że kandydat na kierowcę będzie musiał zapłacić ponad 43 złote (40% wzrost).

Egzamin na kategorię B ma zdrożeć ze 140 zł do ponad 200 zł (wzrost o ponad 40%).

Warto zaznaczyć, że Zarząd Związku Województw postuluje, by opłaty za egzaminy wzrosły jak najszybciej. 

Co, ciekawe, ceny egzaminów rosły, by cały czas. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ich cena byłaby ustalana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które jak wiadomo, systematycznie rośnie.

Warto podkreślić, że pomysł nowych opłat za egzamin na prawo jazdy wspomina również o 0,75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za egzamin teoretyczny i 3,5% dla kategorii B i AM. Dla kategorii na pojazdy o większej masie kwoty te wynosiłyby 4,25%, a nawet ponad 8% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla kategorii C+E, czy D+E.

Myślisz, że znasz się na motoryzacji? Te pytania zweryfikują twoją wiedzę

Pytanie 1 z 10

Polski Fiat 126p to inaczej?

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl
- Prowadziła auto z dzieckiem na kolanach i wymusiła pierwszeństwo - Wideo
- Lewy kierunek przed wjazdem na rondo. Włączać, czy nie włączać?
- Okradli go po wyjściu z banku. Rzucił się na maskę auta złodziei - Wideo

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Źródło: Motocaina.plPiotr DutkaAutor

Motoryzacja interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie musclecary również powodują u mnie szybsze bicie serca.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Kasjerzy na stacjach w Niemczech zarabiała trzykrotnie więcej niż w Polsce

Aktualności

Prezes Orlen zdradził, kiedy ceny benzyny będą niższe.

Czytaj więcej >
Gen. Mirosław Hermaszewski zatrzymany za jazdę pod wpływem

Aktualności

Gen. Mirosław Hermaszewski zatrzymany za jazdę pod wpływem

Czytaj więcej >
Rząd zwróci obywatelom część kosztów paliwa

Aktualności

Rząd Portugalii zwróci obywatelom część kosztów zakupu paliwa

Czytaj więcej >
Musi sprzedać samochód, bo złamał przepisy

Aktualności

Sprzedajesz swoje BMW albo ci je zlicytujemy. Sposób na piratów?

Czytaj więcej >
Pilne - nawet 2.5 mln aut może stracić homologację

Aktualności

2,5 mln aut może stracić homologację. Rząd wprowadza nowe przepisy

Czytaj więcej >
Ktoś podeptał dach w Lamborghini w Warszawie. Wyznaczono wysoką nagrodę

Aktualności

Ktoś wdrapał się na dach lamborghini w Warszawie. Właściciel wyznaczył nagrodę

Czytaj więcej >