ZDrogi.pl
Pixabay

Pixabay

Drakońskie ograniczenie do 30 km/h. Będzie obowiązywać na większości dróg

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Ograniczenia prędkości mają na celu skuteczne ograniczenie liczny śmiertelnych wypadków, które są bolączką publicznych dróg. Z tym palącym problemem w bardzo dosadny sposób chcą walczyć Hiszpanie, którzy wprowadzają rygorystyczne przepisy. Wprowadzenie na szeroką skalę specjalnych stref Tempo 30 ma poprawić bezpieczeństwo na iberyjskich drogach.

Listopadowe obrady hiszpańskiego rządu przyniosły powiew świeżości, jeśli chodzi o obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Zatwierdzono wówczas nowe, drakońskie ograniczenia prędkości, które mają obowiązywać na większości publicznych dróg. Właśnie teraz wchodzą w życie i zaczną obowiązywać na hiszpańskich trasach.

Kierowcy będą jeździć wolniej na 165 tys. km publicznych dróg. Limity dotyczą w głównej mierze dróg dwukierunkowych mających jeden pas ruchu w każdą stronę. Zmiany odnoszą się również do dróg jednokierunkowych, przy których chodnik jest wyniesiony ponad poziom jedni.

Co ciekawe, w sytuacji, gdy chodnik jest na poziomie drogi, wprowadzone ograniczenie prędkości będzie formowało się na poziomie 20 km/h.

przepisy-ruchu-drogowego-na-rondzie

Dachowała po wymuszeniu pierwszeństwa. Wyglądała na wyraźnie zaskoczoną - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Na trasach dwukierunkowych mających dwa lub więcej pasów w każdą stronę będzie obowiązywał limit 50 km/h. Zmniejszenie prędkości do 40 km/h będzie obowiązywało pojazdy przewożące materiały niebezpieczne.

Nowe przepisy nie obowiązują hiszpańskich autostrad, czyli mniej więcej 17,2 tys. km. Reszta publicznych tras będzie objęta nowymi regulacjami.

Wiadomo, że ewentualne złamanie nowych przepisów będzie niezwykle kosztowne. Niestosowanie się do obowiązujących limitów będzie kosztować kierowców od 100 do nawet 600 euro kary oraz 6 punktów karnych.

Warto podkreślić, że przekroczenie prędkości o 60 km/h w terenie zabudowanym jest traktowane jako przestępstwo. Niesforny kierowca jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do pół roku. Ewentualnie może zostać ukarany pracami społecznymi od 30 do 90 dni, a także bezwzględnym zakazem prowadzenia pojazdów od 1 do 4 lat.

Hiszpański rząd zakłada, że wprowadzenie nowych regulacji pomoże w walce ze śmiertelnością wypadków drogowych. Według obliczeń, zmniejszenie prędkości maksymalnej z 50 km/h do 30 km/h jest równoznaczne ze zmniejszeniem ryzyka śmierci niechronionych uczestników ruchu drogowego z 90% do obiecujących 10%.

Źródło: Transportpubliczny.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Podobne artykuły

Sposób jazdy może pomóc w diagnozowaniu chorób

Aktualności

Pokaż mi jak jeździsz, a powiem czy grozi ci demencja

Czytaj więcej >
Wypadek motocyklisty. Był pijany, dostał odszkodowanie

Aktualności

Pijany motocyklista z Łodzi zderzył się z samochodem. Dostał odszkodowanie

Czytaj więcej >
Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >

Aktualności

Warszawa. Napad z bronią na kierowcę taksówki. Policja poszukuje sprawcy

Czytaj więcej >
Ford Kuga. Źródło: zDrogi.pl

Aktualności

Kupili auto i nie mogą nim jeździć, bo zarejestrowano już drugie z tym samym VIN-em

Czytaj więcej >