Silnik
Źródło: Photo by Zach Vessels on Unsplash

Dlaczego samochód nie chce odpalić? Popularne przyczyny

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Marca 2020

Jak uruchomić auto, które nie chce odpalić? Co i w jakiej kolejności sprawdzić by wyeliminować najprostsze przyczyny? Zajrzyj.

Wielu z nas kojarzy to paskudne uczucie, gdy rano śpiesząc się do pracy nie możemy odpalić swojego auta. Przecież ostatnio nic mu nie dolegało! Dlaczego zatem niedługo później za żadne skarby nie możemy odpalić?

Powodów może być kilka.

Skupmy się jednak na tym co możemy sami zdiagnozować na miejscu i w jaki sposób ( jeśli w ogóle ) możemy problem rozwiązać.
Przede wszystkim by samochód opalił potrzebne są nam dwa niezbędne czynniki.

  • Zasilanie, niezbędne do zakręcenia rozrusznikiem/by świeca dała iskrę.
  • Paliwo, inaczej możemy kręcić w nieskończoność i silnik "nie zaskoczy"

Jeśli samochód po przekręceniu kluczyka w żaden sposób nie reaguje należy sprawdzić wpierwszej kolejności czy na pokładzie mamy prąd. Jeśli nie - zaglądamy do akumulatora i przy okazji możemy też przeczyścić klemy. Jeśli tak - w pierwszej kolejności sprawdzamy bezpieczniki. Możemy w ramach diagnozowania problemu podmienić bezpiecznik i sprawdzić, czy przyniesie to jakąkolwiek zmianę w zachowaniu. Czy dojedziemy do pracy?
Są szanse.

Jeśli po przekręceniu kluczyka rozrusznik kręci bez problemu, ale nie następuje uruchomienie silnika możemy mieć problem z układem paliwowym. W takiej sytuacji nie należy kręcić silnikiem do upadłego ponieważ może to grozić zalaniem. Sugerowalibyśmy w pierwszej kolejności sprawdzić świece ( zweryfikować obecność iskry ). Jeśli rozrusznik kręci silnikiem, mamy iskrę, ale nadal nie możemy odpalić możemy założyć, że winny problemów jest brak mieszanki w komorze spalania. W takiej sytuacji należałoby już jednak poszukać pomocy u mechanika. Nie jest to coś, co damy radę naprawić w 10 minut i dojechać do pracy.

Jeśli po przekręceniu kluczyka słyszymy cyknięcie, ale rozrusznik nie kręci lub towarzyszą jego pracy niepokojące dźwięki możemy mieć problem z rozrusznikiem właśnie. W takiej sytuacji na pewno nie dojedziemy do pracy autem. Chyba że ktoś nas podwiezie...

Jeśli w trakcie odpalania wyraźnie słyszymy cykanie lub rozrusznik ma coraz mniej siły "kręcić" możemy upatrywać problemu w rozładowującym się akumulatorze. W takiej sytuacji może być to szczęście w nieszczęściu - wystarczy znaleźć chętnego do pomocy, który pozwoli podpiąć się kablami do swojego auta i sprawdzić, czy pomoże to przy odpaleniu. Jeśli się uda to ważne jest by w trakcie jazdy dać alternatorowi czas na naładowanie akumulatora by po zakończeniu dnia pracy nie powtarzać porannej procedury odpalania auta.

Czy dotrzemy do pracy? Możliwe, że uda nam się z lekkim opóźnieniem.

Ważne też, by przy podpinaniu się pod inny samochód kablami rozruchowymi pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • czerwonym kablem łączymy "+" odpalanego auta z "+" auta, do którego się podpinamy.
  • czarnym kablem łączymy "-" podpinanego auta z masą w postaci dowolnego metalowego elementu auta odpalanego.

Działając według powyższego schematu możemy ustalić w czym leży problem i z jasną informacją zgłosić się do zaprzyjaźnionego mechanika.

Następny artykuł