ZDrogi.pl
Jak należy poprawnie korzystać z kierunkowskazów w trakcie wyprzedzania

YouTube: Przybysz z Matplanety

Czy włączać kierunkowskaz przy wyprzedzaniu? Kierowcy często popełniają błąd

27 Października 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Nie jest żadną tajemnicą, że wyprzedzanie należy do najbardziej niebezpiecznych manewrów, jakie przychodzi nam wykonywać w trakcie prowadzenia pojazdów. Wyprzedzanie wymaga wcześniejszych przygotowań i często, niestety, nie wybacza błędów. Warto zatem wiedzieć, jak robić to prawidłowo.

Oczywiście warto trzymać odpowiedni dystans przed poprzedzającym nas autem - to zapewni nam odpowiednią widoczność, pozwoli rozpędzić auto przed manewrem i da nam niezbędny bufor bezpieczeństwa, jeśli auto przed nam nagle, np. zahamuje. Kierowcy popełniają jednak też znacznie prostsze błędy - wśród nich często pojawia się niewłaściwe zastosowanie kierunkowskazów.

Warto przede wszystkim pamiętać, że samo włączenie kierunkowskazu nie daje pierwszeństwa i nie zobowiązuje innych kierowców do zrobienia nam przestrzeni na manewr.

Często też kierowcy w ogóle zapominają o istnieniu „migaczy". Jak wynika z Prawa o Ruchu Drogowym, kierunkowskazów powinniśmy używać, gdy zmieniamy pas ruchu lub kierunek jazdy - „Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru” (Rozdział 3 - Ruch pojazdów, Oddział 4, Art. 22.5).

Jak należy wyprzedzać, aby robić to bezpiecznie i zgodnie z prawem

Poprawnie przeprowadzony manewr powinien zostać poprzedzony włączeniem lewego kierunkowskazu. Dopiero potem możemy zmienić pas ruchu, wyłączyć kierunkowskaz, wyprzedzić pojazd, włączyć prawy kierunek i wrócić na właściwy pas ruchu. Częstym błędem jest więc wyprzedzanie z włączonym lewym kierunkowskazem przez cały manewr, a następnie wrzucenie prawego, przed powrotem na swój pas.

Zdarza się też, że kierowcy sygnalizują tylko zamiar wyprzedzania, wyłączają kierunek i wracają na pas ruchu bez sygnalizowania - takie zachowanie może zostać błędnie zinterpretowane przez innych kierowców, np. jako zamiar skrętu w lewo.

Oczywiście nawet błędne sygnalizowanie manewrów jest, z perspektywy innych kierowców, mniej szkodliwym wyjściem niż brak jakiejkolwiek sygnalizacji. Warto jednak pamiętać, że jedno i drugie zgodnie z taryfikatorem jest zagrożone mandatem w wysokości 200 zł.

Zdradzamy kilka ukrytych w wielu samochodach funkcji, o których mało kto ma pojęcie. Kilka z nich może uratować nam skórę.

Ukryte funkcje w Twoim samochodzie. O wielu nie masz najmniejszego pojęcia - Galeria

Zdradzamy kilka ukrytych w wielu samochodach funkcji, o których mało kto ma pojęcie. Kilka z nich może uratować nam skórę.

Zobacz galerię >

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: autokult.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >
Kontrola drogowa pijana pracowniczka szpitala

Porady

Opony - za co możemy zostać ukarani. Obalamy popularny mit

Czytaj więcej >