Tesla Model S
Źródło: https://www.autoblog.nl/

Czy Tesla ma silnik spalinowy? Wielu się myli

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Czy Tesla oferowała samochody spalinowe? Czy znajdziemy w ofercie modele z range extenderem? Wyjaśniamy i obalamy mity.

Tesla Model S to samochód osobowy produkowany od 2012 roku przez firmę Tesla Motors z Fremont.

Jest to właściwie pierwszy masowo produkowany pełnowymiarowy samochód elektryczny. Oczywiście wcześniej w ofertach innych producentów można było znaleźć auta na prąd, ale ich roczna produkcja zazwyczaj bardzo niska. Jak więc już wspomnieliśmy - Tesla od początku była projektowana i oferowana jako auto elektryczne.

Od momentu debiutu w 2012 roku dotąd nadal nie pojawił się żaden wariant posiadający jednostkę spalinową na pokładzie. W samochodach zasilanych prądem zdarza się, że montowane są małe silniki tradycyjne mające pełnić funkcję generatora prądu w sytuacji awaryjnej. Taki silnik pozwala znacznie wydłużyć zasięg i dokończyć podróż, jeśli zabraknie nam mocy.

W przypadku Tesli, jak wspominaliśmy, takie rozwiązanie nie było stosowane. Ponieważ do tej pory producent nie widział potrzeby oferowania range extendera, możemy być niemal pewni, że się on w ofercie nie pojawi. Początkowo pojemność ogniw i zasięg aut była znacznie mniejsza - wraz z rozwojem technologii Teslą można było dojechać coraz dalej. Skoro więc na początku rozwiązanie było zbyteczne, tym bardziej teraz się nie przyda.
Rekord zasięgu na jednym ładowaniu akumulatorów należy do Amerykanina Caseya Spencera, który przejechał bez ładowania 885,62 kilometra.

Opcjonalnie auto można wyposażyć w aerodynamiczne koła pozwalające na przejechanie dodatkowych 32 km więcej na jednym ładowaniu oraz dach z ogniwami fotowoltaicznymi,które zasilać mogą elektronikę pokładową. Takie rozwiązanie również powinno przełożyć się na zwiększenie zasięgu auta.

Po latach do oferty dołączyły kolejne modele, które korzystają już z najnowszych zdobyczy technologicznych producenta. Zatem i w ich wypadku producent uznał umieszczanie silnika spalinowego za zbędne.

Czy zatem Tesla ma silnik spalinowy? Nie.

Następny artykuł