Volkswagen Porsche 914
Źródło: https://hu.wikipedia.org/

Czy Porsche należy do Volkswagena? Wyjaśniamy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Czy Porsche należy do Volkswagena, czy Volkswagen do Porsche. Odpowiedź na to pytanie może być bardziej zaskakująca niż sądzisz.

Zacznijmy może od początku - ponieważ historia marki Volkswagen rozpoczyna się w 1931 roku od Ferdinanda Porsche. Szok i niedowierzanie, ponieważ od samego początku marka/nazwisko Porsche krzyżuje się z losami marki z Wolfsburga.

Pierwszym modelem VW był poczciwy Garbus. Wtedy Volkswagen nie był jeszcze marką a nazwą konkretnego pojazdu. Pojazd ten został zaprojektowany przez Ferdinanda Porsche na polecenie Adolfa Hitlera. Legenda głosi, że nie był on „opracowany” przez Porsche. Wiele wskazuje na to, że Beetle był bezczelną kopią Tatry T97. Patrząc na wygląd obu modeli, jest to wielce prawdopodobne.

Ferdinand Porsche był więc pierwszym inżynierem i projektantem marki Volkswagen. Następnie zaczął prace nad modelami sygnowanymi jego nazwiskiem. Ponieważ miał dostęp do opracowanych przez siebie technologii oraz wsparcie VW pierwsze modele Porsche dzieliły większość części z modelami marki dla ludu. Dość powiedzieć - pierwsze Porsche 356 było w zasadzie Garbusem z innym nadwoziem!

Ciekawostka jest, że istnieją dwie firmy Porsche:

Porsche Automobil Holding SE ( wcześniej Dr.-Ing. h.c. F. Porsche AG )- będąca ogromną korporacją inwestującą w przemysł motoryzacyjny. W głównej mierze należąca do rodzin Porsche ( potomków Ferdinanda - projektanta pierwszego VW ) oraz Piechów ( w dużym skrócie potomków zięcia Ferdinanda i jego córki )

Dr.-Ing. h.c. F. Porsche AG - czyli producenta samochodów, za którymi oglądamy się na ulicy.

Na chwilę obecną zależność „kto do kogo należy” jest dosyć skomplikowana. Dlatego wprowadziliśmy dwie powyższe firmy - by wam to wyjaśnić.

Porsche - jako marka samochodowa w 100% należy do grupy Volkswagena... który jako koncern motoryzacyjny w 50,76% należy do koncernu Porsche SE. „Najprościej” rzecz ujmując, Porsche ( AG ) należy do Volkswagena, który należy do Porsche ( SE ).

Jeśli więc mówimy o Porsche jako firmie z Zuffenhausen i producencie aut - to jak najbardziej jest ona w rękach koncernu z Wolfsburga.

Następny artykuł