Droga przez las
Źródło: Photo by Nigel Tadyanehondo on Unsplash

Czy policja może zatrzymać w lesie? Odpowiedź zaskakuje!

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
17 Marca 2020

Czy jadąc przez las możemy zostać zatrzymani przez policję? Wszystko zależy od kilku czynników. Podpowiadamy kiedy nie mamy obowiązku zatrzymania się do kontroli.

Według przepisów policja może zatrzymać auto do kontroli o dowolnej porze i dowolnym miejscu. Zarówno w obszarze zabudowanym, jak i poza nim. Szczególnie jeśli są podstawy sądzić, że kierowca może być, np. nietrzeźwy, prowadzi kradzione lub niesprawne auto. Najważniejsze by kontrola odbywała się w miejscu i warunkach, które nie stwarzają zagrożenia kierowcy i policjantom.

Zatem jeśli w lesie policja będzie chciała nas zatrzymać - może. Jeśli mamy gdzie się zatrzymać sytuacja jest bezdyskusyjna. Policjanci nie powinni zatem zatrzymywać do kontroli, np. na środku nieoświetlonej drogi. Taka sytuacja to zwiększone ryzyko spowodowania wypadku.

Jeśli policjanci chcą nas skontrolować, powinni „odeskortować” nas gdzieś, gdzie będą mogli zrobić to poza drogą, np. na stacji benzynowej, parkingu czy zatoczce. Policjanci powinni wezwać nas do zatrzymania za pomocą czerwonej latarki lub lizaka z czerwoną lampką/odblaskiem.

Dodatkowo funkcjonariusze powinni być oznakowanym radiowozem i ubrani w mundur. Powinni też wyraźnie i z wyprzedzeniem zakomunikować byśmy się zatrzymali.

Jeśli któryś z powyższych warunków nie zostanie spełniony mamy prawo nie zatrzymać się do kontroli. W takiej sytuacji jednak musimy niezwłocznie powiadomić policję o zaistniałej sytuacji. Należy zgłosić miejsce „kontroli”, godzinę oraz okoliczności, które wzbudziły nasze podejrzenia.

Jeśli próbował nas zatrzymać funkcjonariusz ubrany „po cywilnemu”, w nieoznakowanym radiowozie mamy prawo, w obawie o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, pojechać dalej. Musimy jednak uzasadnić nasze działanie i przedstawić stosowne argumenty policji. Jeśli funkcjonariusze faktycznie nie przestrzegali podstawowych zasad, to nie mieliśmy obowiązku się zatrzymywać. W innym wypadku grozi nam mandat oraz grzywna za niezatrzymanie się do kontroli.

Bardzo ważne, by zgłosić taką sytuację policji - jeśli przy drodze faktycznie znajdował się ktoś udający funkcjonariuszy, zostanie to zweryfikowane. Jeśli byli to nieprawidłowo oznaczeni policjanci niezatrzymanie się do kontroli zostanie nam „wybaczone". Jeśli tego nie zgłosimy, to nawet mimo niewłaściwego zachowania funkcjonariuszy zostaniemy ukarani za niezatrzymanie się do kontroli - bowiem nikt się wtedy nie dowie, że mieliśmy uzasadnione obawy o swoje bezpieczeństwo.

Następny artykuł