Fiat 126p
Źródło: https://pl.wikipedia.org/

Fiat 126p, czyli "Maluch" - czy jest polski? Wiele osób się myli

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Interesuje Cię klasyczna motoryzacja? Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat legendarnych polskich modeli? Zdradzamy, ile polskiej krwi płynie w popularnym "małym fiacie".

Maluchem zwykło się nazywać Fiata 126p - od 1997 roku była to już oficjalna nazwa modelu.

Nasz poczciwy maluch narodził się jako następca Fiata 500 i został zaprezentowany w 1972 roku w Turynie. Nie był to projekt stworzony z myślą o polskim rynku. Nie był też owocem polskiej myśli inżynieryjnej.

Prawda jest taka, że w pierwszych egzemplarzach 126p polskości nie więcej niż domowym spaghetti. Maluch był jedynie składany w polskich fabrykach ( zresztą nie tylko - niemal identyczny model produkowany był też w Austrii przez firmę Steyr.

Gdzie był napędzany bokserem!

Swoją drogą, pod względem dynami, bił naszego na głowę ), a to nie czyni z niego modelu polskiego. Idąc tym tokiem, po naszych ulicach jeździ mnóstwo „Fiatów 500p” i „Oplów Astra P". Maluch jest autem, który opanował nasz kraj i był przez długi czas najpopularniejszym modelem, ale nie był on polskim produktem. Prawda jest taka,że Polacy nie wiele mieli wkładu w jego konstrukcję. Sytuacja zmieniła się w 1987 roku, gdy wprowadzono na rynek unowocześniony model - 126p BIS. Wtedy w maluszka tchnięta została solidna dawka polskiej myśli technicznej. Wprowadzono wiele zmian i rozwiązań, których autorami byli właśnie nasi inżynierowie.

Przede wszystkim tylną klapę zastąpiono drzwiami - unosiła się ona zatem wraz z szybą. Dlaczego? W miejscu, gdzie maluch miał silnik, w BIS-ie znajdował się bagażnik. Gdzie zatem szukać napędu? Głębiej. Silnik ułożony był na płasko pod podłogą bagażnika i chłodzony był cieczą. Miał mimo to tendencję do przegrzewania się. No i moc...25 polskich koni.

Fiat 126p BIS był produktem, na który nasz kraj miał niemal wyłączność. Nie osiągnął on wielkiego sukcesu i niewielu z nas pamięta,że taka wersja jeździła po polskich drogach. Wyprodukowano zaledwie 190 tysięcy BIS-ów i aż 3 318 674 standardowych Fiatów 126p.

Zatem zakładając, że znikały one z ulic w takim samym tempie...to raptem 1 na 17 maluchów jest BIS-em.
Czy zatem maluch jest polski? Nie.

Czy BIS jest polski? Troszkę.

Następny artykuł