Apteczka samochodowa
Źródło: https://pl.wikipedia.org/

Dbamy o bezpieczeństwo! Czy kierowca ma obowiązek wożenia apteczki ?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Chcesz wiedzieć czy musisz mieć apteczkę w aucie? Co powinno się w niej znaleźć i jaki mandat grozi za jej niekompletność lub całkowity brak? Jeśli dbasz o swoje bezpieczeństwo powinieneś znać odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.

Nie ma głupich pytań. Tak należałoby rozpocząć ten artykuł.

Dlaczego?

Ponieważ niemal każdy zapytany kierowca odpowie, że apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem auta. Czy ma rację?

Tak, ale nie do końca.

W świetle przepisów apteczka MUSI znaleźć się w samochodzie ciężarowym do przewozu osób, „elce” i taksówce. W Polsce,w przeciwieństwie do innych krajów jej zawartość nie jest jednak odgórnie określona. Możemy przyjąć, że , zgodnie z normą DIN 13164, powinna zawierać opatrunek, plastry, chustę opatrunkową, chustę trójkątną, nożyczki, silikonowe rękawiczki oraz koc ratunkowy. Samochody osobowe wykorzystywane na własny użytek są zatem z tego wymogu zwolnione.

Dlaczego więc twierdzimy, że kierowcy mają rację? Ponieważ tak nakazuje zdrowy rozsądek. To, że czegoś nie wymusza na nas prawo, nie zwalnia nas z obowiązku bycia rozsądnym i dbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jeśli ulegniemy wypadkowi lepiej apteczkę mieć pod ręką.

Pamiętajmy również, że nie jesteśmy na drogach sami. Apteczka ułatwi nam udzielenie niezbędnej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest jedynie trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Czy wyobrażacie sobie jeździć bez klucza, lewarka lub ładowarki samochodowej? Tak jak klucz nie przydaje nam się codziennie, tak samo apteczka w 99% przypadków będzie zbędnym bagażem. Jednak w tej jednej sytuacji na sto chyba wszyscy zgodnie wolelibyśmy mieć ją pod ręką.

Jeśli więc nie wozimy w bagażniku apteczki, nie musimy się obawiać mandatu w razie kontroli. Pamiętajmy jednak, że apteczka nie zajmuje wiele miejsca i nie wpłynie w żaden sposób na spalanie naszego auta. W związku z tym wszystkim uważamy, że każdy kierowca ma obowiązek posiadać ją w aucie - i to mimo braku stosownego przepisu.

Zachęcamy więc do doposażenia swoich aut jeśli jeszcze nie posiadacie apteczki.

Następny artykuł