Aixam City
Źródło: https://www.aixam.pl/

Czy Prawo jazdy kategorii B1 ma sens? Zdradzamy, czy warto je zdawać

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Każdy z nas wyczekiwał na moment, w którym legalnie wyjedzie na ulicę. Cierpliwsi zaczynali od auta - Ci mniej od motorowerów lub skuterów. Czy warto zatem robić prawo jazdy kategorii B1? Podpowiadamy.

Wiele osób interesujących się motoryzacją nie mogło się doczekać momentu, gdy zrobią prawo jazdy i wsiądą za „kółko". Co sprawniejsi mogli wyjechać na ulicę w wieku lat 18. Zdarza się jednak, że na drogach pojawiają się nawet młodsi kierowcy. Legalnie?

Owszem. Większość osób zapomina, że „pod” kategorią prawa jazdy B znajduje się jeszcze B1. Egzamin na najniższą kategorię można rozpocząć na trzy miesiące przed ukończeniem szesnastego roku życia. Zatem Pan 50+ w Mercedesie klasy S na światłach może stanąć obok 16-letniego kierowcy w aucie wielkości wózka sklepowego. I będą niemal równorzędnymi użytkownikami dróg. Na czym polegają ograniczenia w kategorii B1?

„Auta”,którymi możemy kierować to pojazdy o masie nieprzekraczającej 400 kg w przypadku pojazdów osobowych i maksymalnie 550 kg w przypadku „dostawczaków". Moc maksymalna silników nie większa niż 15 kW (20,4 KM). Są to samochody, które spełniają wymogi unijnej homologacji kategorii L7e.

Dodatkowo mając kategorię B1, mamy uprawnienia AM w „gratisie". Oznacza to, że możemy również prowadzić jednoślady o pojemności do 50 ccm i osiągające prędkość maksymalnie 45 km/h. Czy zatem warto wsadzać nastolatka za kółko?

Na drogach staż jest bardzo istotny. Pozwala zachować zimną krew i pomaga odnaleźć się w sytuacji drogowej. Z tej perspektywy „im wcześniej, tym lepiej". Jest też druga strona medalu. Prawo jazdy kategorii B1 możemy zrobić w wieku lat 16 - prawdziwe „Be” w wieku 18. Dwa lata nie zrobią kolosalnej różnicy.

Możemy śmiało założyć, że niemal 100% osób posiadających niższą kategorię w niedalekiej przyszłości zdobywa prawo jazdy B. Czy zatem jest sens wydawać pieniądze na kurs i pojazd, z których będziemy korzystać, np. dwa lata?

Osobiście uważam, że nie. Popieram jednak zdobywanie doświadczenia i naukę przez praktykę. Zdecydowanie lepiej byłoby zacząć wcześniej i w wieku 14 lat zrobić kategorię AM. W ramach takich uprawnień możemy poruszać się jednośladami o pojemności do 50 ccm i osiągającymi maksymalnie 45 km/h. Sam kurs i pojazd będą znacznie tańsze i posłużą nam do momentu zrobienia kategorii B.

Następny artykuł