Wnętrze auta
Źródło: Photo by Theodor Vasile on Unsplash

Jak dbać o hamulce? Czy zimą ręczny może zamarznąć? Radzimy co zrobić

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
17 Marca 2020

Co zrobić jeśli hamulec ręczny zimą nie chce "puścić"? Doradzamy w jaki sposób można samodzielnie rozwiązać ten problem by samochód nie pozostał uziemiony.

Jako dobry kierowca zawsze pamiętasz, aby zaciągać hamulec postojowy. Co, jeśli wsiądziesz do samochodu i chcąc odjechać, odkryjesz, że jest on zablokowany? Jazda z zaciągniętym raczej nie wchodzi w grę. Hamulce są po to by auto zatrzymać... co jeśli nie pozwalają nam ruszyć gdy tego potrzebujemy?

Lód może spowodować, że hamulec ręczny. Jeśli na zewnątrz jest naprawdę zimno - jest to możliwe. Aby poradzić sobie z tym problemem, postępuj według naszych wskazówek.

Włącz samochód. W miarę rozgrzewania się silnika lód może się stopić, umożliwiając zwolnienie hamulca postojowego. Delikatnie zwiększ obroty silnika. Może to pomóc w szybszym nagrzewaniu się silnika, co z kolei może przyspieszyć proces topienia lodu wokół, np. linki hamulca

Spróbuj kilkakrotnie zwolnić hamulec postojowy po rozgrzaniu samochodu. Może to rozbić pozostały lód.
Warto spróbować młotkiem lub metalowym kluczem ostukać pancerz linki ręcznego. Może to rozkruszyć lód blokujący działanie hamulca.

Jeśli na ziemi leży śnieg możesz spróbować wypełnić nim przestrzenie między autem a asfaltem. Stworzenie takiego "igloo" pomoże szybciej rozgrzać podwozie auta ( pamiętajmy, że tam znajduje się wydech generujący mnóstwo ciepła ).

Zablokuj jak najwięcej otwartej przestrzeni między podłożem a bokami pojazdu. W ten sposób powstanie ścieżka przepływu powietrza z przodu do tyłu pojazdu. Minimalizujemy w ten sposób utratę ciepła spod boków pojazdu.W momencie, kiedy silnik się nagrzeje, włączy się wiatrak chłodnicy - wytworzy on ciąg, który ciepłe powietrze z okolic silnika pchać będzie do tyłu utworzonym przez nas "korytarzem".

Nadal się nie udało? Jeśli samochód stoi pod domem, możemy spróbować wykorzystać suszarkę do włosów w celu rozpuszczenia lodu blokującego hamulec. Jeśli żadna metoda nie pomoże... cóż - mamy problem. Pozostanie nam poczekać na cieplejsze dni.

Następny artykuł