Hyundai i20
Źródło: Photo by SaiKrishna Saketh on Unsplash

Czy egzamin na prawo jazdy można zdać przed 18? Wyjaśniamy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
17 Marca 2020

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy - moment odebrania prawa jazdy jest jednym z tych najbardziej wyczekiwanych przez młode osoby. Porównać z nim można chyba tylko dzień, w którym legalnie będą mogli zakupić alkohol inne używki. Oczywiście te rzeczy absolutnie nie powinny iść ze sobą w parze.

Fakt posiadania prawa jazdy jest już w naszym kraju bardzo powszechny. Wręcz zdziwienie budzą osoby, które takiego dokumentu nie posiadają. Tym bardziej jeśli mają już swoje lata.

Wiele młodych osób zdobywa uprawnienia tylko po to by mieć je „w razie czego". Sporo osób nie posiada własnego auta, ale uważa, że „prawko” trzeba mieć, bo, np. ułatwia znalezienie pracy. Jest w tym trochę sensu.

Jest jednak spora grupa ludzi, którzy marzyli o prawie jazdy latami, bo interesują się motoryzacją lub marzyła im się niezależność i swoboda, jaką daje auto.
My należeliśmy zdecydowanie do tych drugich.

Czy z realizacją marzenia o „prawku” należy czekać do dnia osiemnastych urodzin? Niekoniecznie.
Polskie prawo dopuszcza rozpoczęcie egzaminu na trzy miesiące przed dniem osiągnięcia pełnoletności. Już wtedy możemy zapisać się na kurs, „odbębnić” teorię i zacząć jeździć „elką” po mieście.

Uwaga! Jeśli jednak zakończymy kurs wcześniej, w żaden sposób nie przyśpieszy to procesu uzyskania prawa jazdy. Do oficjalnego egzaminu teoretycznego będziemy mogli bowiem podejść nie wcześniej niż miesiąc przed osiągnięciem 18-ego roku życia! W idealnych warunkach, jeśli zdamy za pierwszym razem, nasze „prawko” może być gotowe nawet przed „osiemnastką".

Ale i tak nie będziemy mogli go odebrać! Najwcześniej dokument zostanie nam wydany w dniu urodzin - w żadnym wypadku szybciej. Zatem nie ma możliwości by przed osiągnięciem pełnoletności uzyskać dokument. Tym bardziej wyjechać na ulicę.

Następny artykuł