Tuning Skoda Octavia
Źródło: Photo by Martin Katler on Unsplash

Czy chip tuning jest bezpieczny?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Chip tuning jest popularną rzeczą w naszym kraju. Nie każdy jednak wie, że ten sam silnik w różnych wariantach mocy różni się nie tylko oprogramowaniem. Zdradzamy czym może grozić chip tuning i czy jest bezpieczny dla silnika.

Większość z nas chciałaby żeby ich auto miało więcej mocy. Nigdy nie jest jej dosyć - dzięki temu działają firmy takie jak, np. Brabus, które wyciągają więcej mocy z, i tak już potężnych, modeli AMG.
A co jeśli mamy całkiem zwyczajny samochód i,w miarę tani, będziemy chcieli go troszkę wzmocnić? Jedną z pierwszych myśli będzie chip tuning.

Polega on na zmianie parametrów silnika, które mają na celu zdjąć kagańce założone przez producenta. Zazwyczaj więc zwiększają dawkę paliwa, ciśnienie doładowania czy przesuwają limiter obrotów. Czy jest to zatem bezpieczne?

W pewnym zakresie tak. Producenci zawsze dają silnikom zapas - oprogramowanie nie wykorzystuje ich pełnej mocy. Takie działanie ma zapewnić jednostkom napędowym i całemu układowi większą żywotność. Problem pojawia się jeśli „taki sam” silnik występuje w różnych wariantach mocy. Na przykład 2.0 TDI CR występuje w wariantach od 115 do 170 koni. Wielu użytkowników może więc uznać, że spokojnie ze spokojnie można więc słabszą wersję wzmocnić o blisko 60 koni.

Błąd - silniki różnią się osprzętem,mogą być połączone z różnymi skrzyniami biegów, itp. Oznaczać to może, że nawet jeśli silnik zniósłby taką modyfikację, to paść może, np. sprzęgło. Warto więc dokonywać chip tuningu w rozsądnych granicach. Jeśli mamy więcej mocy to zadbajmy o lepsze warunki pracy silnika. Warto zafundować lepsze chłodzenie, częściej wymieniać olej i upewnić się, czy pozostałe podzespoły auta będą w stanie przyjąć kilka koni i niutonometrów więcej.

Nie liczmy też raczej na zmniejszenie zużycia paliwa - wielu „chip tunerów” sugeruje, że ich modyfikacje zwiększą moc i zmniejszą spalanie. Te dwie rzeczy raczej się wzajemnie wykluczają i prędzej zaobserwujemy wzrost zużycia.

Czy zatem chip tuning jest bezpieczny dla auta? Jeśli robimy go z głową i nie oczekujemy kilkudziesięciu procentrowych wzrostów - to jak najbardziej. Pamiętajmy tylko, że ingerencja w oprogramowanie może skutkować utratą gwarancji. Jeśli mamy więc nowe auto powinniśmy z tym poczekać lub sprawdzić, czy sam producent nie oferuje zmiany oprogramowania za drobną opłatą.
Przykładowo Polestar i, kiedyś, Seat proponowały chip tuning z zachowaniem gwarancji.

Czy chip tuning jest bezpieczny? Wszystko zależy od tego jak mocno podkręcimy silnik i gdzie wykonana zostanie usługa. Ostatecznie to te elementy decydują o tym jak długo silnik będzie radził sobie z większą mocą.

Następny artykuł