Stacja benzynowa
Źródło: Photo by Ethan Cull on Unsplash

Czy benzyna 98 jest lepsza od 95? Wyjaśniamy różnicę

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Chcesz wiedzieć czy silnik zwiększy swoją moc po zatankowaniu paliwa 98? Jaki wpływ na pracę silnika ma "lepsza" benzyna? Odpowiadamy czego można się spodziewać po zmianie paliwa.

Zacznijmy od tego, że nie ma prawidłowej odpowiedzi. Samo to może być zaskakujące. Wielu kierowców zakłada, że im wyższa liczba oktanów, tym lepsze paliwo.

Tak właściwie to każdego z nas interesuje to, które paliwo jest lepsze DLA NASZEGO AUTA.

Paliwo o wyższej liczbie oktanowej lepiej znosi sprężanie w komorze spalania. Oznacza to, że jego zapłon zachodzi później niż benzyny 95. Tankowanie paliwa 98 pozwala też uniknąć spalania stukowego, które może być niebezpiecznie dla silnika.

Większość producentów jednak projektuje swoje auta z myślą o paliwie 95 - wiedzą oni bowiem, że głównie na takim poruszać się będą ich produkty. Oczywiście jeśli wlejemy do naszego Golfa benzynę 98, będzie on pracował. Niekoniecznie jednak wpłynie to na poprawienie osiągów. Silniki wykrywają jakie paliwo „jest wlane” i dostosowują się do niego. W idealnym świecie silnik byłby w stanie wycisnąć 100% z paliwa. W praktyce czujniki bardziej „zgadują” czym aktualnie silnik jest zasilany. Pamiętajmy, że dolewając do baku 98, gdy wcześniej mieliśmy wlaną 95, tworzy mieszankę o „wypadkowej” liczbie oktanów.

Jeśli więc chcielibyśmy zaobserwować różnicę, jeżdżąc na droższym paliwie, musielibyśmy robić to przez dłuższy czas. Nie ma co oczekiwać, że wyjeżdżając ze stacji, nagle zauważymy przyrost mocy. To, jakie paliwo jest lepsze, zależy od naszego silnika. Prawdą jednak jest, że w silnikach o większej mocy producenci często sugerują stosowanie paliwa o większej liczbie oktanowej.

Wynikać to może również tego, że producent, projektując samochód sportowy, zakłada, że klient nie będzie liczył każdego grosza na stacji benzynowej. W takiej sytuacji priorytetem jest zatem moc silnika. W przypadku samochodu do codziennej eksploatacji ważniejsza jest ekonomia - mają więc one palić jak najmniej jak najtańszego paliwa.

Nie zawsze więc jest sens „dopłacać” na stacji do droższego paliwa. Jeśli jednak producent sugeruje tankowanie 98, nie powinniśmy oszczędzać. Przy tankowaniu powinniśmy sugerować się więc wytycznymi producenta.

Następny artykuł