Audi grill
Źródło: Photo by Marcel Strauß on Unsplash

Audi to już Premium? Co decyduje o tym kiedy marka staje się prestiżowa?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
17 Marca 2020

Czy Audi jest marką premium? Od czego zależy prestiż marki i w jaki sposób odróżnić produkty premium od tych zwykłych? Wyjaśniamy co o tym decyduje i i odpowiadamy na pytanie.

Był taki czas, gdy BMW i Mercedes jednoznacznie kojarzyły się z czymś drogim,dobrze wykonanym i prestiżowym a Audi nie było dla nich żadną alternatywą. Brzmi nieprawdopodobnie? Owszem.

Audi długo pracowało na to, by bez kompleksów móc konkurować z najlepszymi.

Według niektórych definicji bycie premium oznacza „większą wartość” w stosunku do konkurencyjnych produktów oraz oferowanie czegoś ponad standard.
Czy Audi oferuje większą wartość w porównaniu do konkurencji? Tu sprawa jest prosta.

Weźmy na przykład Audi A3 i Volkswagena Golfa - wzór wśród kompaktów. Jak wypada produkt marki z Ingolstadt na tle krewnego z Wolfsburga? Mamy do czynienia niemal z identycznymi produktami, ale Audi dorzuca do Golfa lepsze wykonanie, lepsze materiały i lepsze wyposażenie. Możemy więc mieć Golfa - czyli wzór kompaktów - który pod każdym względem będzie równie dobry lub lepszy od oryginału. Ten Golf to A3. Tak samo sytuacja wygląda w innych segmentach. A więc - Audi > Golf.

Z drugiej strony - czy Audi oferuje coś ponad standard? W grupie VW to właśnie marka z czterema pierścieniami na masce jest poligonem doświadczalnym dla nowych technologii. Wszystko, co najnowsze, najdroższe i najmocniejsze trafia w pierwszej kolejności do Audi właśnie. W dalszej kolejności VAG wrzuca rozwiązania do Seatów, Skód, itp. Jednak gdy konkretne rozwiązanie zawita w nowej Octavii to A3 zazwyczaj już ma na pokładzie coś lepszego. W interesie Volkswagena jest utrzymywać różnicę w technologii, wyposażeniu i wykończeniu między markami - inaczej klienci nie widzieliby sensu w dopłacaniu do Audi. Inaczej Audi nie byłoby premium.

Czy zatem cztery pierścienie na masce oznaczają większy prestiż? Jak najbardziej. Możemy liczyć na świetne wykończenie, spasowanie elementów, nowoczesne wyposażenie, najnowsze technologie i świadomość, że jeździmy czymś lepszym.

W wielu porównaniach motoryzacyjnych VW Golf stawiany jest za najlepsze lub jedno z najlepszych aut kompaktowych. Kierowcy Golfów mogą zatem na ulicy, mijając Octavie, Astry, Megane i inne Fiaty Bravo czuć, że jadą czymś lepszym- w końcu ich auto wygrało z innymi w bezpośrednich porównaniach. Kierowcy A3 mogą czuć dokładnie to samo, ale ze świadomością, że mają jeszcze lepszego Golfa.

Następny artykuł