Źle zaparkowane pojazdy to smutny obraz polskich ulic. Niestety, ale taki stan rzeczy przyczynia się do zmniejszenia płynności ruchu oraz znacznych utrudnień na publicznych drogach. Jak wiadomo, nieprawidłowe parkowanie może być naznaczone surowym mandatem.
Spora liczba aut na publicznych trasach jest równoznaczna z ograniczeniem dostępnych miejsc parkingowych. Spore grono zmotoryzowanych ignoruje obowiązujące przepisy, parkując w nieprawidłowy sposób, narażając się na otrzymanie mandatu.
Tak naprawdę wielu zmotoryzowanych rutynowo łamie część przepisów dotyczących parkowania. Czołowym przykładem może być parkowanie na chodniku.
Na chodniku można się zatrzymać kołami jednego boku lub przednią osią pojazdu, którego masa nie przekracza 2,5 t, w sytuacji, gdy nie obowiązuje w tym miejscu zakaz zatrzymania się i postoju oraz ustawienie pojazdu jest możliwe w taki sposób, aby pozostawić dla pieszych minimum 1,5 szerokości chodnika.
Warto zaznaczyć, że należy pozostawić niezbędną przestrzeń dla pieszych, która wynosi ustawowe 1,5 metra.
Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo
Policjant może nas ukarać mandatem za gaśnicę, nawet jeśli mamy ją w aucie
CZYTAJ DALEJPodstawowy mandat za złe parkowanie wynosi 100 złotych oraz dodatkowy punkt karny. Taki rodzaj kary czeka kierowców, którzy zatrzymują swój samochód:
na chodniku, jeżeli szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest tak mała że utrudnia im ruchu. Jest mniejsza niż 1,5 m, bądź samochód, który został umieszczony przednią osią na chodniku skutecznie hamuje ruch.
przy lewej krawędzi jezdni lub na pasie między jezdniami.
na drodze dla rowerów, pasie ruchu przeznaczonym dla rowerów bądź też w śluzie rowerowej.
w strefie zamieszkania w miejscach innych niż wyznaczone.
w odległości mniejszej niż 15 metrów od końca wysepki, w sytuacji, gdy jezdnia z prawej strony ma tylko jeden pas ruchu.
w miejscach utrudniających wjazd lub wyjazd. Mandat otrzyma również osoba, która zablokuje dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu.
na jezdni tuż obok linii przerywanej, która wyznacza krawędź jezdni, a także na jezdni lub na poboczu obok linii ciągłej, która wyznacza krawędź jezdni.
Osoba, która zaparkuje swój samochód na przejściu dla pieszych, bądź też przejeździe dla rowerów, a także w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu, także za nimi, może zostać ukarana mandatem karnym w wysokości od 100 do nawet 300 złotych.
Podobnie sprawa ma się w sytuacji, gdy zaparkujemy nasz pojazd w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych zmotoryzowanych, bądź też powoduje utrudnienia w ruchu.
Za zaparkowanie pojazdu w tunelu na moście lub na wiadukcie grozi mandat w wysokości 200 zł.
300 złotych mandatu zapłaci osoba, która pozostawiła swój samochód na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania.
Nie od dziś wiadomo, że kierowcy każdego dnia spotykają się z problemem dotyczącym parkowania. Brak wolnych miejsc zmusza ich do parkowania na każdej wolnej przestrzeni.
Warto dodać, że odpowiednie znaki od B-35 do B-38 informują kierowców o zakazie postoju i zatrzymania się. Jednak mogą być uzupełnione o znaki uzupełniające, które wskazują, w jaki sposób można w tym miejscu zaparkować.
Myślisz, że znasz się na motoryzacji? Te pytania zweryfikują twoją wiedzę
Pytanie 1 z 10
Polski Fiat 126p to inaczej?
Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl
Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl
Wypadek na DTŚ w Katowicach. Bus dachował, jedna osoba ranna - Wideo
Wskoczyła pod rozpędzony samochód. Wszystko, by uratować życie chłopca - Wideo