ZDrogi.pl
Raptem co dziesiąty alkomat na komisariacie działa poprawnie

Photo by jasper benning on Unsplash

Co dziesiąty alkomat na komendzie działa... poprawnie. Druzgoczący raport NIK

20 Lipca 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

NIK właśnie opublikowało raport, który... delikatnie mówiąc, podaje w wątpliwość sens sprawdzania trzeźwości na komisariatach. W wyniku kontroli okazało się, że większość alkomatów od lat nie była kalibrowanych. Raptem jedno na 10 kontrolowanych urządzeń działało poprawnie.

Najwyższa Izba Kontroli co jakiś czas przeprowadza kompleksowe badanie dotyczące bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W trakcie czynności sprawdzane są kolejno wszystkie kroki podejmowane przez organy państwowe, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Wśród sprawdzanych elementów znajdują się, m.in. alkomaty dostępne na komisariatach. Jak ukazuje najnowszy raport, korzystanie z nich w żaden sposób nie poprawia (a wręcz wpływa na pogorszenie) bezpieczeństwa.

Wnioski są druzgoczące. Jak zauważa redaktor Grabowski z Autobloga, odpowiedzialność za sytuację na drogach jest tak mocno rozproszona, że ciężko wskazać konkretnych winnych. Skuteczność egzekwowania prawa jest wyjątkowo niska, drogi są kiepskiej jakości, a sami kierowcy słabo wyszkoleni i co dziesiąty z nich prowadził po spożyciu alkoholu.

NIK poddał kontroli okres od 2015 do 2019 roku. Wśród wniosków Najwyższej Izby Kontroli znajdziemy rzeczy tak oczywiste, jak to, że najgorzej zarządzane odcinki dróg i mostów, to te podlegające pod powiaty, a policja jest źle wyszkolona i wiecznie niedofinansowana.

Magyar Közút

Piła stołowa mogła zabić pracownika drogowego. Mężczyzna dosłownie oszukał śmierć - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Alkomaty na komisariacie wydawały się najlepszym wyborem. Wszyscy się myliliśmy

Zupełną nowością są jednak wnioski dotyczące skuteczności działania alkomatów znajdujących się na komisariatach. Każdy z nas zna kogoś, kto po suto zakrapianej imprezie nazajutrz sprawdza, czy może wsiąść "za kółko". Udanie się do Panów Policjantów wydawało się zawsze najrozsądniejszym pomysłem - wszak ich urządzenia powinny być najskuteczniejsze. G...uzik prawda.

Tylko w jednym na 10 skontrolowanych komisariatów alkomat działał poprawnie i był kalibrowany lub wzorcowany zgodnie z zaleceniami producenta. Jakby tego było mało, brak regularnej kalibracji automatycznie owocuje również utratą gwarancji.

Co jest przyczyną problemów ze skutecznością policyjnych alkomatów? Przede wszystkim to, że usługa kalibracji jest odpłatna, a policja woli przeznaczać pieniądze na inne cele.
Jak czytamy w raporcie NIK:

- W dziewięciu z dziesięciu skontrolowanych komend wystąpiły nieprawidłowości dotyczące niezapewnienia wymaganej kalibracji 80 urządzeń (53,3%) do przeprowadzania badań przesiewowych na zawartość alkoholu. Mogło to mieć negatywny wpływ na wyniki pomiarów, a w przypadku urządzeń wykorzystywanych do celów dowodowych - na ważność pomiaru.

Jak słusznie zauważa redaktor Grabowski z Autobloga, kluczowe jest ostatnie zdanie. Wykorzystywanie nieprawidłowo skalibrowanych urządzeń (które stanowią 90% całości) w celach dowodowych automatycznie podaje w wątpliwość zasadność decyzji, np. o odebraniu prawa jazdy.

W drugą stronę, niesprawne urządzenie mogło wskazać, że pijany kierowca był... trzeźwy - wnioski wyciągnijcie sami.

Źródło: spidersweb.pl/autoblog

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Podobne artykuły

koronawis prawo jazdy

Aktualności

Egzaminatorzy i pracownicy WORD strajkują. Co z zaplanowanymi egzaminami?

Czytaj więcej >
Merceds G klasy z kartonu

Aktualności

Zbudował Mercedesa klasy G AMG z kartonu i z tego co znalazł na złomie

Czytaj więcej >
Sposób jazdy może pomóc w diagnozowaniu chorób

Aktualności

Pokaż mi jak jeździsz, a powiem czy grozi ci demencja

Czytaj więcej >
Wypadek motocyklisty. Był pijany, dostał odszkodowanie

Aktualności

Pijany motocyklista z Łodzi zderzył się z samochodem. Dostał odszkodowanie

Czytaj więcej >
Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >