tankowanie pojazdu
Źródło: TVN 24 Bis

Ceny paliw najniższe od 2016 roku, ale sprzedaż może spaść nawet o 30 procent

Piotr DutkaPiotr Dutka
23 Marca 2020

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 skutecznie paraliżuje wiele dziedzin życia codziennego. O jego negatywnym działaniu przekonuje się również branża petrochemiczna. Sprzedaż paliw drastycznie spada, a co za tym idzie, ceny na stacjach są zdecydowanie niższe.

Prognozy nie są zbyt optymistyczne. Sprzedaż paliwa na polskich stacjach ma być mniejsza nawet o 30 procent.

Od początku roku ceny ropy naftowej oraz benzyny regularnie maleją. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest szalejący na świecie koronawirus SARS-CoV-2. Analityk BW Reflex, Urszula Cieślak uważa, że w związku z epidemią, sprzedaż na stacjach spadnie nawet o 30 procent. ,, Na pewno będą takie stacje, które będą sprzedawały 10 procent mniej, ale i takie gdzie sprzedaż spadnie o połowę "- wyjaśniła. Obecnie cena benzyny w hurcie jest najniższa od lutego a diesla od marca 2016 roku. Wówczas formowały się one na poziomie 4 złote za litr.

Tak tanio nie było od dawna. Ceny paliw w hurcie są w tej chwili najniższe od lutego 2016 roku

Decyzja PKN Orlen dotycząca obniżki cen swoich paliw wywołała prawdziwy efekt domina. Zarówno benzyna jak i olej napędowy staniały o kilkadziesiąt groszy. Niższe opłaty za paliwo są widoczne również na stacjach konkurencji, a także niezależnych puntach sprzedażowych. Na ten moment ceny nadal regularnie spadają. Na niektórych stacjach za litr benzyny Pb95 lub oleju napędowego można zapłacić mniej niż 4 złote. W Warszawie i okolicach takie promocyjne kwoty oferują stacje paliw podpięte pod sieci supermarketów, a także małe, prywatne placówki. Warto wspomnieć o zatarciu różnic cenowych między zwykłą Pb95 a dieslem. Aktualnie to jedynie kilka groszy. Widocznie korzystniejsze ceny można zaobserwować również na autostradach. Na droższych odcinkach takich jak słynne A1 i A2, za litr benzyny zapłacimy grubo poniżej 5 złotych.

Według analityków e-petrol wkrótce kierowcy będą w jeszcze lepszej sytuacji. Ceny paliw zdecydowanie niższe

Analitycy portalu e-petrol nie mają wątpliwości. W okresie od 23 do 29 marca, ceny paliw po raz kolejny pójdą w dół. Według ich prognoz średnia cena diesla wyniesie od 4,25 do 4,55 zł/l, natomiast za litr zwykłej Pb95 będziemy mogli zapłacić mniej niż 4 złote. Według analiz ma ona kosztować od 3,99 do 4,30 zł/l. Cena Pb98 będzie formować się od 4,49 do 4,70zł/l. Warto wspomnieć, że cena autogazu również ulegnie kosmetycznym zmianom. Według ekpertów ma się wahać pomiędzy 1,97 a 2,06 zł/l.

Następny artykuł