test na koronawirus
Źródło: Superexpress.pl

Bosch stworzył szybki test na COVID-19. Pomoże w walce z wirusem ?

Piotr DutkaPiotr Dutka
27 Marca 2020

Firma Bosch opracowała w pełni zautomatyzowany, wydajny a przede wszystkim szybki test na obecność koronawirusa. Cały projekt został stworzony w zaledwie 6 tygodni i ma być medycznym kamieniem milowym w walce z COVID-19.

Zautomatyzowany test ma pomóc placówkom medycznym w szybkim diagnozowaniu pacjentów

Firma Bosch to nie tylko części zamienne znane kierowcom czy urządzenia elektryczne. Niemiecki producent w dobie epidemii postanowił zareagować bardzo stanowczo i stworzył szybkie testy diagnozujące koronawirus. Został on wytworzony przez jeden z oddziałów niemieckiego koncernu Bosch Healthcare Solutions, który w głównej mierze zajmuje się projektowaniem i produkcją specjalistycznego sprzętu medycznego. W całym procesie brał udział również irlandzki Randox Laboratories.

Jest to pierwszy na świecie w pełni zautomatyzowany test, który szybko i wygodnie udostępnia wyniki badań, znacznie skracając całą procedurę. Cały proces od pobrania próbki do otrzymania ostatecznego wyniki zajmuje niecałe 2.5 godziny, a dokładność testu przekracza 95 procent. Warto nadmienić, że urządzenie może przetestować pojedynczą próbkę pod kątem dziewięciu innych chorób układu oddechowego.

Test będzie wprowadzony do ogólnego użytku już od kwietnia

Jak informuje koncern faza testów i końcowych modyfikacji jest już prawie na finiszu. Jedno urządzenie jest w stanie przeprowadzić aż 10 testów dziennie, co może mieć kluczowe znaczenie w walce z wirusem. Do jego obsługi nie jest potrzebne żadne przeszkolenie, więc placówki medyczne z marszu mogą diagnozować chorych i udzielać im niezbędnej pomocy.

Szczególną cechą testu Bosch jest to, że oferuje on diagnostykę różnicową, co oszczędza czas potrzebny lekarzom na dalsze testy. Zapewnia również wiarygodną diagnozę w krótkim czasie, dzięki czemu specjaliści mogą szybciej rozpocząć odpowiednie leczenie pacjentów-mówi Marc Meier, prezes Bosch Healthcare Solutions GmbH.

Test będzie dostępny już w kwietniu. Najpierw dystrybucja testów będzie obejmowała Niemcy, następnie zostaną one przekazane pozostałych krajów Europy i świata. Jak widać, branża motoryzacyjna reaguje bardzo zdecydowanie w walce z koronawirusem, korzystając ze swojego technologicznego doświadczenia.

Następny artykuł