Badania techniczne auta - Co się zmieni?
Źródło: YouTube: Roman Stark LIV

Rewolucyjne zmiany dotyczące przeglądów. Wejdą mogą wejść w życie

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
30 Lipca 2020

Badania techniczne wkrótce przejdą rewolucję? Koniec z "podbijaniem przeglądu" bez oględzin auta. Kierowcy będą musieli też sięgnąć głębiej do kieszeni, ponieważ właściciele stacji będą zmuszeni do inwestycji w sprzęt do bezpiecznego przechowywania danych. Raczej niechętnie sięgną po oszczędności.

Ministerstwo Infrastruktury ponownie postanowiło się nachylić nad ważnym dla kierowców i diagnostów tematem. Resort chce wyeliminować niesprawne auta, które w oczywisty sposób obniżają bezpieczeństwo na polskich drogach.

Aby to osiągnąć, zostanie zwiększony nadzór nad Stacjami Kontroli Pojazdów. Ponadto diagnosta będzie musiał fotografować każdy samochód, któremu „podbija” przegląd.

Obowiązek fotograficznego dokumentowania obecności i stanu pojazdu oraz przechowywanie dokumentacji przez okres dwóch lat – to jeden z pomysłów Ministerstwa Infrastruktury, które pracuje nad nowymi przepisami dot. Kontroli Pojazdów.

Planowany termin przyjęcia projektu to jesień 2020 roku.

Badania techniczne - Co zmiany oznaczać będą w praktyce?

Po pierwsze diagności nie będą mogli „podbić” dowodu auta, które nie przyjechało do stacji diagnostycznej. Koniec z przyjeżdżaniem do „szwagra” diagnosty z dowodem i banknotami w różnych nominałach.
Ponieważ właściciele stacji będą zobowiązani do przechowywania dokumentacji, będą zmuszeni do inwestycji w sprzęt do bezpiecznego przechowywania danych. Raczej niechętnie sięgną po oszczędności - w związku z tym powraca kwestia kosztów przeglądu.

Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycieZdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycieCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje:

1. Wielkie kontrole policyjne na weselach? Poznaliśmy prawdę, nikt o niej głośno nie mówił
2. Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycie
3. Jedno ziarenko może zabić. 4-latek trafił do szpitala z silnym zatruciem

Na razie nic o podwyżkach cen przeglądów nie wiadomo, jednak środowisko diagnostów od lat postulowało o ich wzrost. Ustawowe stawki nie były zwiększane od 16 lat.

Przez ten czas podatek VAT wzrósł z 22 do 23%, a płaca minimalna wzrosła z 824 zł do 2600 zł (brutto). Według wyliczeń środowiska diagnostów, koszt prowadzenia Stacji Kontroli Pojazdów wzrósł o 80%.

Badania techniczne - Koszt badań nie zmienił się od 16 lat. Diagności apelują o zmiany.

Skoro rząd dostrzegł konieczność podniesienia wysokości mandatów, możliwe, że nachyli się również nad kosztami przeglądu.
Dodatkowo Transportowy Dozór Techniczny będzie mógł zawieszać diagnostów w obowiązkach oraz ma nadzorować jakość badań technicznych. Będzie zatem losowo przeprowadzać kontrole stacji diagnostycznych.

Zmiany mają wprowadzić również obowiązkowe szkolenia dla diagnostów, które mają rozszerzać wiedzę z zakresu konstrukcji pojazdów. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju motoryzacji, wydaje się to bardzo rozsądne rozwiązanie.

Według danych z Centralne Ewidencji Pojazdów i Kierowców zaledwie 3 proc. pojazdów pojawiających się na przeglądzie nie przechodzi badań. To ok. 480 tys. pojazdów spośród niemal 18 milionów przebadanych aut.

W Niemczech okresowego badania nie przechodzi nawet 20 proc. samochodów. Część z nich potem trafia do nas, gdzie przegląd „przechodzą” bez problemu.

Zobacz także:

1. Anna Lewandowska trzeci raz zostanie mamą? Jej słowa nie pozostawiają wątpliwości, wszystko już jasne
2. Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetle
3. Kierowco, uważaj. Nowa metoda złodziei samochodów. Czy można się przed nią obronić?
4. Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakuje
5. Koszmarny wypadek. Ten kierowca zbyt dosłownie wziął słowa na rondzie prosto
6. Gdzie za OC zapłacisz najwięcej? Zdradzamy, gdzie szczególnie warto porównywać oferty
7. 1200 zł dla prawie 60 tys. Polek. Niewiele osób wie, że po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł