Autostrada
Źródło: GDDKiA

Przejazd autostradą A4 może podrożeć. Nowe ceny odbiją się na kierowcach

Piotr DutkaPiotr Dutka
31 Lipca 2020

Nie od dziś wiadomo, że nasze rodzime autostrady są jednymi z najdroższych w Europie. Już niebawem, przejazd z Krakowa do Katowic może kosztować jeszcze więcej. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza tą drogą, złożyła do GDDKiA wniosek o zgodę na podniesienie opłat. Wyższe stawki będą obowiązywać niektórych kierowców.

Autostrada A4 może być jeszcze droższa. Nowe ceny mogą zaskoczyć kierowców.


Każdy z nas wie, że polskie autostrady są jednymi z najdroższych w Europie. Niestety, ale będzie jeszcze drożej. Plany podniesienia opłat za użytkowanie ma spółka zarządzająca autostradą A4. Chce ona, by kierowcy na odcinku pomiędzy Krakowem a Katowicami płacili więcej.

Mowa o podwyżce wynoszącej 2 złote. Z dotychczasowych 10 na 12 złotych na każdej bramce. W praktyce oznacza to, że cały przejazd będzie kosztować nie 20, a 24 złote.

Różnica jest z pozoru niezbyt znacząca, aczkolwiek warto zwrócić uwagę, że to aż 20 proc. dotychczasowej ceny. Nowy cennik miałby dotyczyć kierowców samochodów osobowych oraz dostawczych. Kierowcy ciężarówek nadal będą mogły pokonać każdy z odcinków za niezmienioną kwotę 20 zł lub 35 zł.

Wideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradąWideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradąCzytaj dalej

Członkowie Stalexport Autostrada Małopolska do tej pory nie wyjaśnili, co jest powodem podniesienia cen. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pandemia koronawirusa Covid-19. Ruch na autostradzie A4 powoli wraca do normy, ale wciąż jest o około 9 proc. niższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Niewykluczone, że jeżeli GDDKiA przychyli się do prośby spółki, już wkrótce inne firmy obsługujące polskie autostrady pójdą śladem Stalexportu.

Zobacz także:

1. Kierowca TIR-a zdążył przekazać żonie, że ma zawał. Upuścił telefon, nim powiedział, w jakim jest kraju

2. Figle w aucie - Czy grozi za nie mandat? Wbrew pozorom to nie takie oczywiste

3. Przepisy są bezlitosne. Surowe kary za przejazd na żółtym świetle

4. Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakuje

5. Leciwy maluch „wpadł” w ręce policji. Starszy Pan musiał się gorzko tłumaczyć

Następny artykuł