Honda Civic
Źródło: Photo by Vasudev Pendyala on Unsplash

Samochody używane, czy samochody nowe? Co lepiej wybrać? Doradzamy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Doradzamy kiedy lepszym wyborem są samochody używane, a kiedy lepiej dopłacić do nowego. Zdradzamy zalety i wady każdego z rozwiązań.

Wielu ludzi, stojąc przed wyborem, nie ma zazwyczaj wątpliwości. Z osobistych obserwacji widzę, że ludzie dzielą się na tych, którzy wolą kupić taniej lepiej wyposażone/większe auto albo mieć fabrycznie nowe i bezstresowo z niego korzystać. Tak naprawdę ciężko powiedzieć, która z opcji jest lepsza.

Kupując używane auto, musimy pogodzić się z tym, że zostało skonfigurowane przez kogoś innego i niemożliwym może okazać się znalezienie egzemplarza marzeń. W jednej ofercie będzie odpowiadające nam wyposażenie a w innej, np. ciekawszy wariant kolorystyczny. Kupując używane auto, wybieramy opcję najbliższą naszym oczekiwaniom. Kupując auto nowe, możemy kupić je dokładnie takie, jakie chcemy... ale czy na pewno?

Udając się do salonu, musimy być przygotowani na większe wydatki i możliwe, że będziemy musieli zrezygnować z atrakcyjnych dla nas opcji by „zmieścić się w budżecie". W tym wypadku również musimy liczyć się z pewnymi kompromisami. Umówmy się - mało kogo stać by w salonie kupić wymarzone auto i bez patrzenia na cennik skonfigurowanie go pod siebie.

Nowe auto segmentu B w wersji „full wypas” potrafi kosztować nawet 100 tysięcy złotych. W tej cenie na rynku aut używanych możemy mieć prawie wszystko, czego przeciętny kierowca może oczekiwać. Dlatego więc odpowiedź na pytanie „auto nowe czy używane?” uzależniona jest jedynie od tego, na czym nam bardziej zależy.
Jeśli liczymy na względnie bezstresową eksploatację i nie boli nas utrata połowy wartości auta w ciągu najbliższych kilku lat a samo wyposażenie/wielkość auta gra drugie skrzypce - wybieramy auto nowe.
Jeśli cena auta, które chcemy kupić, przekracza nasz budżet, wtedy kupujemy samochód używany.

Dobra rada - Należy przy tym wszystkim pamiętać, że debiutujące modele aut cierpią na, tzw. choroby wieku dziecięcego - w takiej sytuacji warto zakupić nowy egzemplarz schodzącej generacji. Zazwyczaj z automatu są one znacznie przecenione (jako stary model), a dzięki kilkuletniemu stażu na rynku wszelkie „niedoróbki” zostały w nich wyeliminowane. Podobnie się ma sytuacja z wyprzedażami rocznika, gdzie praktycznie nowe auto sprzedawane jest z naprawdę dużym rabatem.

A jeśli stać was na zakup i skonfigurowanie samochodu marzeń proszę napisać, czym się zajmujecie i gdzie mam wysłać CV.

Następny artykuł