Pininfarina Battista GT
Źródło: Photo by Pininfarina

Pininfarina Battista, czyli pierwszy na świecie luksusowy model Pure GT

Piotr DutkaPiotr Dutka
20 Marca 2020

Włoska sztuka kreacji, projektowania oraz stylistyki samochodów wywołuje wśród większości sympatyków motoryzacji uczucie niezwykłej fascynacji. Nowa Pininfarina Battista jedynie utwierdza w tym przekonaniu i aspiruje do miana sportowej rewelacji 2020 roku.

Pininfarina wchodzi z przytupem na motoryzacyjne salony prezentując swój nowy super-samochód

Ferrari, Lamborghini, Maserati. Marki związane z najbardziej charyzmatycznymi i ekscytującymi pojazdami, które stały się prawdziwymi arcydziełami sztuki motoryzacyjnej. Do tego grona może dołączyć Pininfarina, która swoim pierwszym samochodem sygnowanym własną marką, ma szansę odnieść wielki sukces. Przyszły debiut na światowych drogach w 2020 roku jest ściśle powiązany z 90 rocznicą założenia legendarnego domu projektowego, Pininfarina SpA.

pininfarina battista

Pininfarina Battista będzie pierwszym wysokowydajnym, elektrycznym, a także luksusowym modelem samochodu GT.

Całkowicie elektryczny układ napędowy ICE, gwarantuje niezwykłą wydajność, a przede wszystkim dostęp do wszystkich stref zerowej emisji dwutlenku węgla. Oszczędność połączona z ekologią była podstawowym celem, który chcieli zrealizować właściciele marki. Wychodzi na to, że wkrótce na ulice wyjedzie wiele pięknych, innowacyjnych a co najważniejsze bezemisyjnych samochodów sygnowanych marką Pininfarina.

pininfarina battista

Pininfarina Battista pojawi się w 2020 i będzie najmocniejszym samochodem udostępnionym indywidualnym klientom, jaki kiedykolwiek zaprojektowano i wyprodukowano we Włoszech.

Osiągi, które gwarantuje włoski producent, zapierają dech w piersiach. Moment obrotowy 2300 Nm oraz 1900 KM pod maską powoduje, że sprint do setki zajmuje Pininfarinie mniej niż 2 sekundy, natomiast pierwszą 300 na liczniku zobaczymy już po 12 sekundach. Dzięki specjalnemu akumulatorowi litowo-jonowemu o mocy 120 kWh będziemy w stanie pokonać 450 km na jednym ładowaniu. Informacje robią wrażenie, ponieważ takie osiągi są nieosiągalne dla większości sportowych pojazdów z silnikiem spalinowym. Według wstępnych danych, model Battista jest szybszy od bolidu Formuły 1, a także idealnie łączy ekstremalne rozwiązania inżynieryjne z technologią pakietu zero emisyjnego. Dla wielu minusem może być prędkość maksymalna, która została ograniczona do 350 km/h.

pininfarina battista

We włoskich fabrykach zostanie wykonanych nie więcej niż 150 modeli Pininfariny Battista

Prezentacja przełomowego modelu Pininfariny na targach w Genewie w 2019 roku odbiła się szerokim echem w środowisku motoryzacyjnym. Auto spodobało się koneserom zarówno pod względem estetycznym, jak i technologicznym. Według wstępnych zapowiedzi nie powstanie więcej niż 150 sztuk modelu Battista, co z marszu uczyni go bardzo pożądanym okazem. Firma oferuje również indywidualną personalizację samochodu. Cena ma oscylować w okolicach 2 milionów euro.

Następny artykuł